Україна готова повністю виконати 11 вимог Угорщини щодо питання нацменшин у межах вступу в ЄС – Стефанішина

Стефанішина 25 червня виступила на першій міжурядовій конференції між Україною та ЄС
Фото: consilium.europa.eu

Україна готова виконати 11 вимог Угорщини щодо захисту прав її національних меншин. Про це 25 червня в Люксембурзі на першій міжурядовій конференції між Україною та ЄС заявила глава української делегації, віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Відеозапис опубліковано на сайті Ради ЄС.

“Станом на зараз ми щиро налаштовані врегулювати й на цій основі повністю втілити 11 питань, які порушила, зокрема, угорська сторона, спрямованих на посилення захисту прав національних меншин, і продовжувати двосторонні консультації з Угорщиною в цьому напрямі”, – сказала Стефанішина.

За її словами, Україна також готова реалізувати подальші кроки в питанні захисту прав нацменшин, “узгоджених у межах діалогу й на основі відповідних угод з Угорщиною, сумлінно і як внесок у взаємне розуміння, довіру й повагу”.

“Чекаємо на такий же внесок для подальшого взаєморозуміння, довіри й поваги від наших партнерів-сусідів”, – наголосила Стефанішина.

25 червня відбулася перша міжурядова конференція ЄС з Україною, після якої переговори про її вступ у блок стартували офіційно.

Угорщина з 1 липня головує в Раді ЄС.

Контекст

Відносини Києва й Будапешта погіршилися після ухвалення в Україні у 2017 році закону “Про освіту”. Відповідно до норм цього документа, розширюють використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння щодо майбутнього угорської меншини в Україні.

Українська сторона пояснювала, що в угорських школах на Закарпатті українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців практично її не розуміють. Отже, у них виникають проблеми під час вступу до українських університетів і пошуку роботи. Також в Угорщині визнали неприйнятним ухвалений у 2019 році закон про функціонування української мови як державної. У МЗС Угорщини заявляли, що цей закон порушує права угорської меншини в Україні.

У Раді національної безпеки і оборони наголошували, що Україна “готова йти на певні компроміси в питанні” нацменшин заради євроінтеграції.

8 грудня 2023 року Рада ухвалила законопроєкт №10288-1 стосовно врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав нацменшин (спільнот) в окремих сферах. Того самого дня євроінтеграційний закон підписав президент України Володимир Зеленський. Він зазначав, що в документі враховано висновки Венеціанської комісії.

У МЗС Угорщини заявили 9 грудня, що стежитимуть за виконанням в Україні ухваленого Радою закону про нацменшини.

Глава відомства Петер Сійярто розповів у січні 2024 року, що Угорщина просить Україну повернути її нацменшині “права, які були до 2015 року”, загалом у проханні Будапешта – 11 пунктів.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *