Єврокомісія запропонувала продовжити “транспортний безвіз” з Україною, але з певними змінами

Зараз пропозиції – у Раді ЄС, яка має надати Єврокомісії мандат на переговори з Україною й Молдовою
Фото: depositphotos.com

Європейська комісія висунула пропозицію продовжити угоду про автомобільні перевезення з Україною, але вирішила внести в неї зміни. Про це 5 березня повідомляють на сайті ЄК.

У пропозиції, надіслані Раді ЄС, входять оновлення угоди з Україною “з метою покращення її практичної реалізації і правозастосування, зберігаючи водночас її цілі і сферу дії”.

Як зазначили в ЄК, оскільки традиційні транспортні маршрути в регіоні порушені або закриті через війну й недоступність Чорного моря як традиційного торговельного шляху для двох країн, продовження угоди принаймні до кінця 2025 року допоможе убезпечити ланцюги постачань.

“На основі обміну думками з державами-членами, Україною й зацікавленими сторонами ЄК узяла до уваги уроки, одержані у процесі імплементації чинної угоди про транспорт між Україною та ЄС. Хоча сфера дії угоди залишиться незмінною, комісія пропонує внести зміни, які сприятимуть її імплементації та виконанню державами-членами”, – ідеться у пресрелізі ЄК.

Зокрема, пропонують:

  • зробити обов’язковою наявність документів, які підтверджують, що транспортний оператор належно уповноважений здійснювати міжнародні перевезення й що перевезення здійснюють відповідно до угоди;
  • зробити обов’язковою наявність спеціальних документів, які засвідчують, що операція без вантажу безпосередньо пов’язана із транзитною або двосторонньою операцією, як того вимагає угода;
  • посилити контроль за дотриманням автоперевізниками зобов’язань, пов’язаних з операціями, дозволеними угодою, боротьбу із шахрайством і підробленням водійських документів, а також із правопорушеннями, пов’язаними з безпекою дорожнього руху: такі правопорушення можуть призвести до відкликання ліцензії;
  • додати нове захисне застереження: якщо на національному ринку автомобільних перевезень у певному географічному регіоні фіксують значне порушення, яке може бути пов’язане з угодою, дію угоди можуть зупинити в цьому географічному регіоні.

У ЄК вважають, що ці заходи сприятимуть імплементації угоди без шкоди для взаємної вигоди. 

Зараз пропозиції – у Раді ЄС, яка має надати Єврокомісії мандат на переговори з Україною й Молдовою. Після цього ЄК офіційно розпочне співпрацю із країнами-партнерами для отримання згоди.

Контекст

Україна і Європейський союз підписали угоду про лібералізацію вантажних перевезень автомобільним транспортом, так званий транспортний безвіз, 29 червня 2022 року. Строк угоди становив один рік із можливістю пролонгації.

Угода, зокрема, спрощує процедуру визнання водійських документів: Україна і ЄС звільнили власників прав водія, виданих однією зі сторін, від вимоги мати міжнародне посвідчення водія.

За даними ЄК, із моменту набуття чинності угоди український експорт автомобільним транспортом до ЄС значно збільшився: приблизно на дві третини за обсягами перевезених вантажів і приблизно на третину за вартістю. В абсолютному вираженні понад 300 тис. тонн товарів було додатково експортовано до ЄС щомісяця.

Водночас український імпорт із ЄС зріс аналогічно, а саме приблизно на 300 тис. тонн на місяць. Однак український імпорт за вартістю зріс майже втричі швидше, ніж український експорт. Отже, Україна імпортує автотранспортом із ЄС товарів на понад €700 млн на місяць, а експортує – лише на €250 млн.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *