За 10 місяців функціонування українського морського коридору ним перевезли рекордні 55 млн тонн вантажів, проінформували в Мінінфраструктури 27 червня
Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України / Facebook (архів)
Туреччина не полишає спроб відновити роботу “зернового коридору”. Про це 20 липня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу “Рада”, повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар.
Про початок роботи з активізації Чорноморської зернової ініціативи заявляв під час зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським на полях саміту НАТО у Вашингтоні 11 липня президент Туреччини Реджеп Ердоган.
“Те, що ми створили свій власний коридор, стимулює інших партнерів, зокрема Туреччину, прокладати інші маршрути, – наголосив в ефірі телемарафону Боднар. – Я хотів би нагадати, що кораблі проходять територіальними водами Румунії, Болгарії і Туреччини, а зараз іде мова про створення безпечнішого маршруту напряму”.
За словами дипломата, Україну не влаштовує повернення до умов, які були в межах першого “зернового коридору”.
“Жодного контролю, жодних обстежень суден, які йдуть з українських портів, бути не може. Ми на це ніколи не погодимося”, – указав Боднар.
Він зазначив, що ці переговори є частиною підготовки до Конференції з продовольчої безпеки, яка відбудеться в Туреччині наприкінці серпня.
Контекст
Туреччина була однією зі сторін Чорноморської зернової ініціативи, створеної для морського експорту українського зерна, яку Росія блокувала у 2023 році.
Після виходу країни-агресора РФ із “зернової угоди” (діяла із 1 серпня 2022 року) Україна 10 серпня 2023 року оголосила про тимчасові коридори для цивільних суден, які прямують у чорноморські порти і з них. Першим судном, яке скористалося тимчасовим коридором, стало Resilient Africa. Воно вийшло з порту Чорноморськ 19 вересня із 3 тис. тонн пшениці на борту.
Відкриття українського морського коридору стало головною перемогою року, написали ЗМІ у грудні.
У січні 2024 року ВМС ЗСУ повідомили, що український морський коридор фактично вийшов на свої потужності до повномасштабного нападу РФ.
За даними Мінагрополітики станом на кінець лютого, 90% усієї української агропродукції експортують Чорним морем.
За 10 місяців функціонування українського морського коридору (порти Одеса, Чорноморськ і Південний) у Чорному морі ним перевезли рекордні 55 млн тонн вантажів, проінформували в Мінінфраструктури України 27 червня.
Джерело: gordonua.com