Віцепрем’єрка Стефанішина: Рішення про вступ України в НАТО поки не прийнято, які б запевнення ми не отримували

Україна пропонує проміжну юридичну гарантію, яка полягає у формулюванні запрошення в НАТО, зазначила Стефанішина
Фото: Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції / Facebook

Незважаючи на заяви союзників, рішення про вступ України в НАТО поки не ухвалено. Про це в інтерв’ю “Ми – Україна”, опублікованому 13 квітня в YouTube телеканала, повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

“Я не сприймаю заяви про те, що союзники вже ухвалили рішення, що Україна буде в НАТО. Так, це написано, справді, у декларації Вільнюського саміту. Також написано, що Україну буде запрошено до НАТО. Але те саме написано й у декларації Бухарестського саміту 2008 року. Тому рішення не прийнято, які б запевнення ми не отримували. Саме тому Україна і пропонує проміжну юридичну гарантію, яка полягає у формулюванні запрошення до НАТО”, – сказала Стефанішина.

За її словами, таке запрошення буде “елементом мобілізації союзників” і “спільного планування військової допомоги”.

“Не маючи сильних ілюзій щодо того, як НАТО може допомогти Україні як країні у війні, я можу сказати точно, що забезпечити безпеку повітряного простору НАТО міг би з точки зору гуманітарної, цивільної, а також із точки зору захисту коштів та інвестицій іноземних партнерів. Але очевидно, готовності говорити про це серед союзників наразі немає”, – наголосила Стефанішина.

Вона додала, що США негативно налаштовані щодо офіційного запрошення України в НАТО.

“На жаль, навіть дискусії щодо цього питання з Вашингтоном ми не можемо проводити, тому що позиція однозначна”, – резюмувала віцепрем’єрка.

Контекст

На тлі окупації Криму країною-агресором Росією і збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано у її Конституції.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020 році Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. “Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови”, – ідеться в комюніке.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога, і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Саміт НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року буде сфокусовано на тому, щоб розробити дорожню карту про членство України в Альянсі, заявили 2 квітня в Держдепартаменті США.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *