“Сильний союзник і країна, якій можна довіряти”. Зеленський привітав Швецію зі вступом у НАТО

Президент: Буде день, коли і Швеція зможе привітати Україну зі вступом до Альянсу
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський у зверненні 7 березня привітав Швецію зі вступом у Північноатлантичний альянс. Запис Офіс президента опублікував у YouTube.

У Європі ще одна держава стала більш захищеною від російського зла, сказав глава держави.

“Коли безпека однієї країни гарантується і коли ця країна здатна по-справжньому зміцнити спільну безпеку, кожен виграє. Це правило працює незмінно протягом усього часу існування НАТО. І я вірю, працюватиме й надалі”, – заявив Зеленський.

На його думку, агресія Росії сьогодні спрямована проти всього того, що зробило Європу мирною та об’єднаною.

“Кожен бачить, наскільки важливо підтримувати альянси й партнерства, зміцнювати власну безпеку й піклуватися про безпеку сусідів. Швеція – сильний союзник і країна, якій можна довіряти. І я вітаю кожного у Швеції й кожного в Євроатлантиці. Україна завжди принципово підтримувала Швецію в русі у НАТО, і я дякую Швеції за підтримку нашої держави – буде день, коли і Швеція зможе привітати Україну зі вступом до Альянсу”, – підсумував український президент.

Контекст

Швеція одночасно з Фінляндією подала заявку на вступ у НАТО 18 травня 2022 року – після того, як РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Фінляндія стала членом НАТО 4 квітня 2023 року.

Заявку Швеції в НАТО гальмували дві країни – Туреччина й Угорщина. Туреччина заявляла, що не схвалить членства країни в НАТО, якщо та не видасть “терористів” на запит Туреччини (терористами в Анкарі, зокрема, вважають членів Робітничої партії Курдистану). У Швеції відреагували, сказавши, що цього не станеться, і процес зупинився. Однак Швеція врахувала турецьку позицію, посиливши закони щодо боротьби з тероризмом і знявши обмеження на експорт зброї до Туреччини, писало Bloomberg.

Наприкінці січня 2024 року Туреччина ратифікувала протокол про вступ Швеції в НАТО.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан запросив Крістерссона в Будапешт, щоб обговорити питання вступу Швеції в НАТО “за першої нагоди”. Той відповів, що Швеція “не веде переговорів про членство в НАТО”, але може обговорити з Орбаном, як краще співпрацювати в Альянсі.

23 лютого Крістерссон усе ж таки прибув до Будапешта, пише “Радіо Свобода”. Після переговорів із ним прем’єр Угорщини заявив про купівлю у Швеції чотирьох винищувачів Gripen і анонсував, що 26 лютого “угорський парламент збереться й ухвалить необхідні рішення”. Вступ Швеції в НАТО підтримало 188 депутатів Національних зборів.

7 березня Швеція офіційно вступила в НАТО. Про це повідомив генсек Альянсу Єнс Столтенберг. Крістерссон висловив подяку всім союзникам за те, що підтримали приєднання його країни до НАТО. “Ми прагнутимемо єдності, солідарності й поділу тягаря і будемо повністю дотримуватися цінностей Вашингтонського договору: свободи, демократії, свободи особистості й верховенства закону. Разом – сильніші”, – підкреслив Крістерссон.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *