Сікорський заявив, що ексгумація поляків – політичне питання, бо їхні нащадки голосують на виборах

13 вересня Сікорський був із візитом у Києві
Фото: EPA

Питання поховання поляків, загиблих під час конфліктів з українцями на території нинішньої України, – для Польщі “гостре”, заявив “Європейській правді” міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, фрагменти інтерв’ю видання опублікувало 16 вересня.

“Ми не хочемо робити із цього політику. Але для Польщі це – гостре політичне питання, тому що ці поляки мають нащадків. Усе населення цих територій було депортоване на територію сучасної Польщі. Ці люди мають родичів, які голосують на виборах. Тому це – політичне питання”, – сказав дипломат.

Він підкреслив, що “жертв цієї різанини треба поховати по-християнськи”.

“Це – все, що ми просимо. […] Ми просимо вас про повагу до наших загиблих. Я не думаю, що ми просимо забагато”, – заявив Сікорський.

Польський міністр вважає, що це питання не вийде “залишити історикам”, доки не відбулося ексгумацій і належних поховань.

13 вересня Сікорський був у Києві з візитом.

Контекст

Збройні конфлікти між поляками й українцями почалися під час Другої світової війни і тривали до 1947 року. Історики, особливо польські, виокремлюють 1943 рік і події на Волині, відомі як Волинська різанина (Волинська трагедія). В інші роки вони відбувалися на Холмщині й у Закерзонні. Точна кількість загиблих у цих конфліктах досі невідома, але жертв нараховують десятки тисяч. Більшість загиблих були поляками.

Події на Волині в Україні й Польщі оцінюють по-різному.

22 липня 2016 року Сейм Польщі визнав Волинську трагедію геноцидом, а також установив 11 липня Національним днем пам’яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої. 8 вересня Верховна Рада ухвалила заяву, у якій назвала рішення польського Сейму некоректною оцінкою трагічних подій.

2019 року президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що події 1940-х років на Волині були “не війною між Польщею й Україною, а просто етнічною чисткою, просто йшлося про те, щоб поляків із цих територій видалити”.

Після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора Росії в Україну Дуда і президент України Володимир Зеленський говорили про те, що в історії відносин двох країн почався новий етап й “історичні питання здаються дрібними”.

Зеленський у день пам’яті жертв Волинської трагедії 12 липня 2022 року подав у Верховну Раду законопроєкт про правові й соціальні гарантії для громадян Польщі в Україні. Улітку 2022 року його ухвалила Рада, восени закон набув чинності.

У липні 2024 року міністр оборони Польщі Владислав Косіняка-Камиш заявив, що без урегулювання “волинського питання” Україна не вступить у Євросоюз. У серпні прем’єр Польщі Дональд Туск сказав, що той мав рацію, але й “не відкрив Америку”. “Україна не буде членом ЄС без згоди Польщі. Україна повинна відповідати стандартам, а вони різноманітні – це не лише питання кордону, торгівлі, правових та економічних стандартів. Це також питання, я б сказав, культурно-політичних стандартів”, – додав він.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *