Рух Грузії в ЄС де-факто зупинено через закон про “іноагентів” – Єврорада

ЄС може скоротити допомогу Грузії за відхід від європейських цінностей
Фото: ЕРА

Ухвалений у Грузії закон “Про прозорість іноземного впливу” є відступом від кроків, викладених у рекомендації комісії щодо надання країні статусу кандидата у члени Євросоюзу. Про це йдеться у висновках Європейської ради, опублікованих 27 червня на сайті організації.

“Європейська Рада закликає владу Грузії прояснити свої наміри і скасувати нинішній курс дій, який ставить під загрозу шлях Грузії в ЄС, що де-факто призводить до зупинки вступу”, – ідеться в документі.

Організація закликала керівні сили у Грузії покласти край дедалі частішим актам залякування, погроз і фізичним нападам на представників громадянського суспільства, опозиції та ЗМІ, нагадавши, що повага до цінностей і принципів, на яких заснований ЄС, є “обов’язковою для будь-якої країни, котра прагне стати його членом”.

Єврорада також наголосила на потребі вільних і справедливих виборів, проведення яких у Грузії заплановано на осінь, пообіцявши “стежити за ситуацією”.

AFP 27 червня зазначає, що європейські чиновники обмірковують кроки у відповідь на дії керівної партії “Грузинська мрія”, яка ініціювала низку змін у законодавстві, котрі обмежують права і свободи. Серед варіантів реакції ЄС – припинення фінансування сил безпеки Грузії та інших держструктур і навіть розрив дипломатичних відносин.

США на початку червня вже ввели пакет візових санкцій проти 30 грузинських політиків і депутатів, які підтримали ухвалення закону про “іноагентів”. До списку підсанкційних осіб увійшли, за його словами, члени керівної партії “Грузинська мрія”, депутати парламенту, співробітники правоохоронних органів і приватні особи.

Контекст

15 квітня парламент Грузії почав розглядати скандальний законопроєкт про “іноагентів”. Це знову спровокувало масові акції протесту. Попри це, 17 квітня парламент ухвалив законопроєкт у першому читанні, 1 травня – у другому. 14 травня закон ухвалили у третьому, остаточному читанні. Один із лідерів керівної партії “Грузинська мрія” Мамука Мдінарадзе заявляв, що документ нібито відповідає європейським стандартам. Його розкритикували в ЄС і США, але похвалили у РФ.

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі наклала на документ вето. 28 травня парламент Грузії остаточно затвердив закон, подолавши вето президента. 28 травня президентка запропонувала громадянам країни   провести референдум щодо цього. За її словами, референдум буде присвячено тому, чого хоче населення Грузії – “європейського майбутнього чи російського рабства”.

Відкликати закон про “іноагентів” закликали Грузію верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель та Єврокомісія. За даними ЗМІ, ЄС заморозить заявку Грузії на вступ, якщо закон про “іноагентів” набуде чинності.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *