Більшість європейських країн – членів НАТО підтримують рішення щодо членства України в Альянсі. Про це в інтерв’ю “РБК-Україна”, яке опублікували 26 червня, повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.
Її запитали, скільки країн– членів НАТО готові вдатися до виконання вимог України на саміті у Вільнюсі 11–12 липня, а скільки займають “більш стриману позицію”.
“Якщо говорити за 30-бальною шкалою чи за 31-бальною шкалою (членами НАТО є 31 держава. – “ГОРДОН”), то як мінімум 15 балів є за тими країнами, які однозначно усвідомлюють потребу такого рішення. Це питання не того, підтримують вони Україну або не підтримують – усі країни підтримують Україну, усі країни пішли на безпрецедентні історичні та політичні рішення. Але половина, як мінімум половина союзників, чітко усвідомлює важливість і стратегічну значимість цього рішення для посилення Альянсу, визначення ролі Альянсу взагалі як безпекової організації та закріплення позиції щодо гарантій безпеки у вигляді членства в НАТО і гарантій безпеки в Європі, – відповіла Стефанішина. – І більшість, переважна більшість європейських країн НАТО абсолютно свідомо підтримують рішення щодо членства України в НАТО. І не розривають рішення щодо членства з тим, що це є гарантією безпеки”.
Віцепрем’єрка зазначила, що “якщо вся Східна Європа, весь східний фланг НАТО одноголосно вимагає рішення щодо підтримки членства України в НАТО, то як мінімум до цієї позиції треба дослухатися”.
Україна на саміті Альянсу в Литві очікує отримати запрошення до спрощеного приєднання, наголосили в Офісі президента.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що передумовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спілки в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. “Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”, – зазначив президент.
В ОПУ заявили 10 червня, що майбутній вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.
Джерело: gordonua.com