Рада Безпеки ООН на засіданні 27 березня відхилила підготовлений Росією проєкт резолюції, в якому був заклик до ООН розслідувати диверсії на газопроводах “Північний потік” і “Північний потік – 2”. Трансляцію засідання вів “Голос Америки”.
За резолюцію проголосували представники Росії, Бразилії і Китаю.
Проти ніхто не голосував, а 12 – утрималися.
Перед голосуванням постпред РФ в ООН Василь Небензя говорив про необхідність сформувати “міжнародну незалежну комісію щодо проведення всеосяжного, транспарентного та неупередженого розслідування обставин того, що сталося”.
Після голосування Небензя заявив, що у США “публічно, на найвищому рівні погрожували підірвати цей газопровід”, поскаржився, що Росію відмовляються залучати до національних розслідувань, і висловив побоювання, що слідство може тривати “роками”.
Журналістка телеканала CBS News Памела Фальк зазначила у Twitter, що для позитивного рішення потрібно було дев’ять голосів “за”.
Вона також процитувала посла США в ООН Роберта Вуда.
“Сполучені Штати категорично відкидають необґрунтовані звинувачення Росії, висунуті проти нас у зв’язку із цим актом саботажу. Сполучені Штати у жодному разі не були причетні. Крапка”, – сказав дипломат.
#BREAKING Russia Resolution to create a UN inquiry on #NordstreamSabotage fails 12-3 для 9 9 додатків потрібні, з Brazília, Russia and China voting in favor * Belarus to speak in favor
“The United States categorically refutes Russia’s unfounded https://t.co/JValM1o7Tv … pic.twitter.com/QjRyKh7rqx
— Pamela Falk CBS News Correspondent United Nations (@PamelaFalk) March 27, 2023
Свою позицію щодо пропозиції РФ висловило на своєму сайті представництво Швейцарії в ООН.
“Загалом, розслідування ООН можуть мати користь, наприклад, за відсутності національних розслідувань, що заслуговують на довіру, котрі проводять компетентні органи. У цій конкретній справі вже ведуть розслідування у Данії, Німеччині та Швеції. Швейцарія вважає доцільнішим дочекатися результатів цих розслідувань, водночас закликаючи до якнайшвидшого з’ясування актів саботажу. Тому Швейцарія утрималася під час голосування”, – ідеться у заяві.
Контекст:
У ніч на 26 вересня 2022 року зафіксували витік на одній із ниток магістралі “Північний потік – 2” у виключній економічній зоні Данії на південний схід від острова Борнгольм. Пізніше такі витоки зафіксували на обох нитках “Північного потоку” на північний схід від острова. Незадовго до падіння тиску у трубах і виявлення витоку газу шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.
Президент США Джо Байден назвав пошкодження на газопроводах “навмисним актом саботажу”. Міністри оборони Данії, Швеції, Норвегії, Фінляндії та Ісландії назвали подію диверсією. Країни, яких стосувався інцидент, проводять розслідування.
На місці події виявили сторонні предмети, повідомили у службі держбезпеки Швеції. Аналіз засвідчив залишки вибухових речовин на них.
Президент РФ Володимир Путін заявляв, що пошкодження газопроводів “Північний потік” та “Північний потік – 2” організували західні країни, а США “є головним вигодонабувачем”. На думку радниці міністра енергетики України Олени Зеркаль, Росія могла навмисне пошкодити “Північні потоки”, щоб уникнути штрафів за недопостачання газу європейським споживачам.
Західні розвідки знають ім’я ймовірного спонсора операції з підриву газопроводів “Північний потік” і “Північний потік – 2”, написала 8 березня 2023 The Times.
7 березня The New York Times із посиланням на офіційних осіб США повідомила, що диверсії на підводній частині газопроводу “Північний потік”, за даними американської розвідки, здійснило у 2022 році “проукраїнське угруповання”, члени якого є противниками президента РФ Володимира Путіна.
Того самого дня у Німеччині опублікували матеріал Die Zeit про розслідування вибухів на газопроводі, в якому з посиланням на слідчих із ФРН наводять дані про те, що “сліди ведуть у бік України”. Водночас німецьке видання писало, що не відкидають операції під чужим прапором із метою вказати на Україну як на винуватця диверсії.
У США та в уряді ФРН після виходу матеріалів ЗМІ закликали дочекатися результатів розслідування.
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не причетна до інциденту. В Офісі президента України зазначили, що диверсія на газопроводах була вигідна Росії.
25 березня німецьке видання t-online написало з посиланням на джерела у колах силовиків, що за п’ять днів до вибухів на “Північному потоці” в тому районі були три російські судна, одне з яких має маленький підводний човен і кран для підіймання важких вантажів.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com