Глава Білого дому пригрозив додатковими тарифами на російську нафту
Фото: EPA
Президент США Дональд Трамп наступного тижня, імовірно, розмовлятиме з нелегітимним президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним. Про це 30 березня повідомив NBC News.
За даними каналу, Трампа розлютили слова Путіна про нібито “нелегітимність” президента України Володимира Зеленського і заклик російського політика установити в Україні “тимчасову владу” під егідою ООН. Представник Ради національної безпеки Білого дому 28 березня нагадав, що управління в Україні визначають її Конституція і народ країни.
Американський президент також заявив, що в разі неспроможності Росії укласти угоду про “припинення кровопролиття в Україні” він вважатиме, що в цьому винна РФ. Тому Трамп пригрозив введенням додаткових 25-відсоткових тарифів на всю нафту з Росії.
Нафтогазовий сектор є найважливішим джерелом доходів для Росії, він наповнює приблизно третину її бюджету, зазначав аналітичний центр Centre for Research on Energy and Clean Air. Зеленський називав нафту “одним із найважливіших ключів до миру” в Україні. Він закликав інші країни чинити тиск на енергетичний сектор РФ, щоб зменшити її можливість вести війну проти України.
Контекст
7 січня науковий співробітник американського аналітичного центру Yorktown Institute Роберт Кларк в інтерв’ю Sky News сказав, що Україна і РФ можуть укласти мирну угоду до 20 квітня. Bloomberg також писало, що Вашингтон сподівається досягти угоди про мир до 20 квітня, однак, за даними агентства, Білий дім визнає, що строки можуть зміститися “з огляду на великі розбіжності між позиціями обох сторін”.
18 березня відбулася телефонна розмова Трампа з Путіним. Глава Білого дому повідомив, що вони домовилися про припинення ударів по об’єктах енергетики та інфраструктури на 30 днів, подальшу роботу над повним припиненням вогню, а також обговорили “багато елементів майбутньої мирної угоди”. У Кремлі підтвердили, що Путін нібито погодився на пропозицію Трампа припинити обстріли енергетичної інфраструктури України, але висунув умови щодо припинення військової допомоги й передавання розвідданих Україні. Водночас Трамп в інтерв’ю Fox News сказав, що тему допомоги Україні вони не обговорювали.
19 березня Трамп поговорив із Зеленським. Український президент назвав телефонний дзвінок “позитивним, змістовним і відвертим”.
23-го і 25 березня в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія) відбулися переговори делегацій України і США.
Делегації США і РФ провели в Ер-Ріяді закриту зустріч 24 березня.
25 березня Білий дім повідомив, що на переговорах США й Росії домовилися “гарантувати безпечне судноплавство, відкинути застосування сили й не допустити використання комерційних суден із воєнною метою в Чорному морі”. У заяві Кремля ішлося, що Москва погоджується на це, натомість вимагає зняття санкцій із “Россельхозбанка” й інших фінансових організацій, залучених до забезпечення операцій із міжнародної торгівлі продовольством (зокрема рибопродукцією) і добривами. Також РФ опублікувала перелік заборонених для атак російських і українських об’єктів, які вона нібито погодила зі США під час технічних переговорів у Саудівській Аравії.
26 березня Трамп припустив, що Росія “зволікає” й намагається відтермінувати досягнення повного перемир’я з Україною.
Того самого дня представник Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький заявив, що Росія планує завершити “українське питання” до 2026 року, про що йдеться у створеному РФ геополітичному прогнозі на 2026–2035 роки з оцінюванням його наслідків до 2045 року.
Джерело: gordonua.com