Переговори з Україною щодо обмеження імпорту агропродукції на завершальному етапі – Сєкерський

Кордони з Україною не можуть бути повністю закриті
Фото: gov.pl

Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкерський на зустрічі з фермерами заявив, що нові правила українського експорту в Євросоюз через Польщу має бути сформульовано до кінця березня. Про це 15 лютого повідомив сайт польського уряду.

“Ми хочемо обмежити й контролювати приплив товарів з України, щоб він не порушував стабільності окремих ринків” – сказав він.

За словами Сєкерського, “кордони з Україною не можуть бути повністю закриті, але вони мають бути щільними, а товари, що надходять, необхідно ретельно контролювати”. Водночас акції фермерів на кордоні є незаконними, наголосив заступник міністра Стефан Краєвський.

Президент України Володимир Зеленський у зверненні 15 лютого назвав дії поляків щодо блокування вантажоперевезень на кордоні “очевидним порушенням принципів солідарності”. Дії польських фермерів, які розсипали зерно з кількох українських фур, він назвав небезпечним виявом емоцій. Він вважає, що Київ і Варшава мають разом визначити ставлення до ввезення російського зерна й іншого імпорту з Росії на територію країн Європи, щоб захистити фермерів – і українських, і польських.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що раніше сьогодні вже обговорив із Туском ситуацію на кордоні й ризики, пов’язані із цим.

“Радикальна риторика в цьому питанні недопустима… Запропонував польському колезі в діалозі між нашими урядами знайти рішення, яке підтримає українських аграріїв і не нашкодить польським фермерам”, – написав у Telegram глава Кабінету Міністрів України.

Контекст

Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: “Ягодин – Дорогуськ”, “Краковець – Корчова”, “Рава-Руська – Гребенне” та “Шегині – Медика”. Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску “Шегині – Медика”, висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.

У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.

Але 9 лютого польська профспілка фермерів “Солідарність” знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску “Медика” навпроти українського КПП “Шегині”. Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів та сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблокували.

Відео з розсипаним зерном на польській території неподалік прикордонного пункту пропуску “Ягодин – Дорогуськ” з’явилося 11 лютого в соцмережах. Один із протестувальників, власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport Рафал Меклер написав у Facebook, що “полякам доводиться брати справу у свої руки”, оскільки їх нібито не чує Євросоюз. Як зазначає Центр протидії дезінформації, саме Меклер організував акцію з розсипанням зерна з фур. Польська поліція з’ясовує подробиці інциденту з висипаним зерном.

12 лютого посольство України у Польщі озвучило вимогу покарати винних за розсипане українське зерно на акції протесту польських фермерів.

13 лютого Сєкерський від імені польських фермерів перепросив за інцидент із розсипаним українським зерном, назвавши його виявом “розпачу”. Того самого дня польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею та Україною.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *