Обіцяю в очі, що після цих змін справу Чернишова не заберу – генпрокурор про незалежність НАБУ і САП

Кравченко про САП: Ми будемо однією сім’єю
Фото: Руслан Кравченко – Генеральний прокурор / Facebook

Національне антикорупційне бюро не буде підпорядковуватися генеральному прокурору України після підписання закону щодо обмеження незалежності НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Про це 22 липня на спільному брифінгу з головою Служби безпеки України Василем Малюком сказав генпрокурор Руслан Кравченко, відео оприлюднило в YouTube “Суспільне”.

За словами Кравченка, про зміни до закону, які можуть вплинути на роботу НАБУ і САП, він дізнався з допису народного депутата України від “Голосу”Ярослава Железняка. Він наголосив, що ухвалення законів або внесення правок – це робота Верховної Ради, однак відповів на запитання щодо подальшої роботи незалежних органів і Генпрокуратури після того, як законопроєкт підпише президент України Володимир Зеленський і його буде опубліковано.

“Є підозра, що НАБУ та САП утратять незалежність? Чому? Вони мені не підпорядковуються. НАБУ точно не підпорядковується. САП у зв’язку зі змінами – ми одна система, один орган, система органів прокуратури. САП відповідно до закону України про прокуратуру як була, так і залишається у статусі департаменту. І ми будемо однією сім’єю. Вони працюватимуть за своїми кримінальними провадженнями, ми – за своїми. І разом допомагатимемо один одному. НАБУ мені не підкоряється”, – пояснив Кравченко.

Також він висловився щодо підозр деяких журналістів про те, що його нібито призначили на посаду генпрокурора, щоб він “забрав справу” віцепрем’єр-міністра – міністра національної єдності Олексія Чернишова, який фігурує у кримінальному провадженні щодо корупції.

“Зміни, прийняті сьогодні Верховною Радою, говорять про те, що я можу… Я ж знаю всі ваші запитання, і ви говорите, що я якийсь не такий, що я буду порушувати незалежність двох органів. Відповідь: ні. Тому що я по новому закону зможу, як ви можете запитати, забирати будь-яку справу та віддавати до органу. А деякі відомі журналісти повідомили, що нового генерального призначили, щоб він забрав справу Чернишова. А я вам обіцяю в очі, що і після цих змін Чернишова я не заберу. Як розслідувало НАБУ, так і буде. Я подивлюся, як вони закінчать і як потім прокурори САП підуть і підтримуватимуть державне обвинувачення до вироку”, – наголосив генпрокурор.

Водночас він оголосив про готовність особисто піти в суд і представляти державне обвинувачення, якщо у цій справі знадобиться допомога.

На запитання щодо доцільності надання генпрокурору права підписувати підозри топпосадовцям, справи яких розслідує САП, Кравченко відповів, що це “правова структура держави” і що “генерального прокурора обирає Верховна Рада”.

Щодо того, чому обшуки у працівників НАБУ відбулися одночасно і чи пов’язані вони з підготовкою до закону, Кравченко зазначив, що це був такий підхід – усе робити швидко, не затягуючи. За його словами, це ефективніше за стару радянську практику.

“Українська правда” з посиланням на джерела писала, що обшуки в НАБУ можуть бути пов’язані зі справою Чернишова. Натомість директор бюро Семен Кривонос хоча й підтвердив, що в цій справі на НАБУ намагалися тиснути, та все ж пов’язав ситуацію з усіма підслідними справами, а не конкретно зі справою Чернишова, писало LB.ua.

Контекст

21 липня СБУ й Офіс генпрокурора розпочали перевірку щодо дотримання САП законодавства про державну таємницю, а також провели у різних регіонах України понад 70 обшуків у співробітників НАБУ. Частині з них інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з країною-агресором, корупційні дії. 

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414, який передбачає розширення повноважень генпрокурора, зокрема щодо кримінальних проваджень, якими займаються НАБУ і САП. Антикорупційні органи попереджали, що генпрокурор дістане доступ до всіх справ НАБУ, матиме право давати вказівки детективам, зможе закривати розслідування на вимогу сторони захисту тощо. У САП і НАБУ стверджують, що до тексту законопроєкту в останній момент внесли правки, які “фактично знищують [їхню] незалежність”. Нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк заявляв, що НАБУ і САП “по факту перетворяться на “весільних генералів”.

Увечері в кількох містах України почалися протести проти обмеження незалежності НАБУ й САП.

Закон того самого дня підписав президент Володимир Зеленський. Документ опублікували в офіційному виданні Ради, він уже набув чинності.

У ніч на 23 липня Зеленський виступив зі зверненням і прокоментував скандал щодо НАБУ. Щодо протестів він нічого не сказав. 

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *