За словами спецпредставника, у якийсь момент почалися тости, і Лукашенко запропонував випити за Трампа
Фото: EPA (архів)
Під час візиту американської делегації у Білорусь у червні заступник спецпредставника президента США з питань України Джон Коул та Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, пили горілку. Про це 20 липня повідомило Politico з посиланням на Коула.
За словами Коула, який раніше керував політико-юридичними стратегіями, пов’язаними із позовами президента США Дональда Трампа проти соцмереж, якоїсь миті за обідом принесли горілку – особистий бренд Лукашенка – і почалися тости.
Спершу самопроголошений президент Білорусі запропонував випити за Трампа, заступник помічника держсекретаря Кріс Сміт підштовхнув Коула відповісти тим самим, як це заведено в регіоні. Спецпредставник американського президента взяв приклад і теж виголосив тост за Лукашенка, незабаром у нього заболів живіт.
Коул розповів, що випив два шоти, і хоча його “не знудило, але третього пити не став”.
Тости тривали, про політику говорили мало, чоловіки познайомилися і стосунки розвивалися, згадав Коул, додавши, як було весело.
За кілька годин влада передала Юраса Зенковича, натуралізованого громадянина США, якого затримали у столиці країни-агресора РФ Москві 2021 року за обвинуваченням у підготовці “державного перевороту” проти Лукашенка. Заради цього, як уточнив ЗМІ, американська делегація і приїжджала.
Також Коул припустив, що Лукашенко хоче покращити відносини зі США й узяти участь у мирних переговорах РФ та України.
Контекст
Після президентських виборів у Білорусі, які відбулися 9 серпня 2020 року, котрі міжнародна спільнота не визнала як демократичні, почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами. Людей жорстко розганяли, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На піку в мітингах брало участь кілька тисяч осіб, 2021 року протестна активність припинилася, але силовики й далі затримували опозиціонерів.
16 серпня 2024 року нелегітимний президент Білорусі підписав указ про помилування 30 політв’язнів, які відбували покарання за участь у протестах.
20–21 серпня 2024 року правозахисні ініціативи “Весна” та Dissidentby повідомили, що Лукашенко “помилував” і відпустив щонайменше 16 осіб, яких за його режиму засудили до тюремних строків. Політв’язнів у Білорусі відпускали й у липні нібито після помилування. У Державному департаменті США звернули увагу, що понад 1400 політв’язнів залишаються під вартою в Білорусі.
26 січня 2025 року, коли в Білорусі відбулися чергові президентські вибори, на яких переміг Лукашенко, державний секретар США Марко Рубіо повідомив, що влада Білорусі відпустила з-під варти американську громадянку Анастасію Нухфер.
Джерело: gordonua.com