На саміті НАТО, що відбудеться в липні у Вільнюсі, Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов’яже надати цей графік до кінця 2023 року. До цього закликав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у статті для видання Foreign Affairs, опублікованій 25 квітня.
Кулеба зазначив, що для забезпечення миру і стабільності в Європі необхідно, щоб Україна стала членом НАТО, і краще раніше, ніж пізніше.
“Альянсу час перестати виправдовуватися й розпочати процес, який зрештою приведе до приєднання України, показуючи [президенту країни-агресора РФ Володимирові] Путіну, що він уже зазнав невдачі, і змушуючи стримати свої амбіції. Під час цієї війни ми продемонстрували, що більш ніж будь-коли готові до членства і що нам є що запропонувати Альянсу. Що нам потрібно, то це чітка письмова заява союзників, у якій викладено шлях до приєднання”, – заявив він.
За словами міністра, жителі країн НАТО дедалі частіше сприймають Україну як частину своєї ширшої спільноти, і 68%, згідно із проведеним у лютому загальноєвропейським опитуванням, вважають напад РФ на Україну атакою на Європу загалом.
“Лідери більшості країн НАТО і їхня громадськість розглядають Україну як невід’ємну частину західної архітектури безпеки. Настав час діяти відповідно до цих переконань”, – заявив він.
Кулеба відповів на аргументи, що приймання нових членів, які мають спільний кордон із РФ, може спровокувати Москву. За його словами, приєднання Фінляндії раз і назавжди демонструє, чому цей аргумент не витримує критики.
“Росія відреагувала на нещодавнє розширення НАТО, унаслідок якого один із членів НАТО опинився безпосередньо біля кордону з Росією: не накинулася на Фінляндію, а применшила значення вступу країни, мабуть, щоб не наголошувати на власній нездатності утримати Гельсінкі за межами Альянсу”, – написав він.
За словами Кулеби, у плані дій щодо членства немає потреби, нещодавній приклад Фінляндії та Швеції це доводить.
“На майбутньому саміті Альянсу у Вільнюсі (Литва) члени НАТО мають надіслати Росії письмовий сигнал про те, що гру закінчено: Україна – частина Заходу, вона стоїть на порозі НАТО і невдовзі увійде у двері. Щоб уникнути непорозумінь, ми в Україні говоримо не про негайне членство на Вільнюському саміті, а про те, що союзники по НАТО зроблять історичний крок до прийняття країни. […] Якщо НАТО не здійснить жодних дій на саміті у Вільнюсі, він і далі нестиме ганьбу Бухареста. Час діяти – зараз”, – наголосив міністр.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Саміт НАТО у Вільнюсі відбудеться в липні 2023 року.
Марія НІКОЛАЄНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com