Саміт НАТО відбувається у Вашингтоні
Фото: ЕРА
У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувається у Вашингтоні (США), вписано заяву про те, що Україна стане членом Альянсу. Документ опубліковано 10 липня на сайті НАТО.
“Ми повністю підтримуємо право України обирати власні заходи безпеки та визначати своє майбутнє, вільне від зовнішнього втручання. Майбутнє України – у НАТО. Україна стає дедалі більше сумісною й політично інтегрованою з Альянсом”, – ідеться в декларації.
Підписанти наголошують на “конкретному прогресі, досягнутому Україною після Вільнюського саміту щодо її необхідних демократичних, економічних та реформ у сфері безпеки”.
“Оскільки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми й далі будемо підтримувати її на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно із членством у НАТО. Ми підтверджуємо, що будемо здатні надіслати запрошення Україні приєднатися до Альянсу, коли союзники погодяться і буде виконано умови”, – наголосили в НАТО.
Рішення саміту НАТО і ради НАТО – Україна в Альянсі назвали “мостом до членства України в НАТО”.
“Союзники й далі будуть підтримувати прогрес України у сфері сумісності, а також додаткові демократичні й реформи у сфері безпеки, які міністри закордонних справ країн НАТО й далі оцінюватимуть за допомогою адаптованої щорічної національної програми”, – заявили в Альянсі.
У підсумковій декларації також прописано, що “повномасштабне вторгнення Росії в Україну зруйнувало мир і стабільність у євроатлантичному регіоні й серйозно підірвало глобальну безпеку”.
“Росія залишається найбільш значною і прямою загрозою безпеці союзників. Тероризм у всіх його формах і виявах є найпрямішою асиметричною загрозою безпеці наших громадян та міжнародному миру і процвітанню. Загрози, із якими ми стикаємося, глобальні та взаємопов’язані”, – ідеться в документі.
Також члени Альянсу закликали всі країни “не надавати жодної допомоги російській агресії” і виступили із засудженням усіх, хто такому сприяє.
У декларації згадано також Білорусь (“і далі сприяє цій війні, надаючи свою територію й інфраструктуру” Росії), КНДР та Іран (“підживлюють агресивну війну Росії проти України, надаючи пряму військову підтримку Росії”), Китайську Народну Республіку (“стала вирішальним чинником війни Росії проти України через своє так зване партнерство “без обмежень” і свою широкомасштабну підтримку російської оборонно-промислової бази”).
Окрім військової підтримки, союзники мають намір і далі надавати Україні політичну, економічну, фінансову й гуманітарну підтримку.
Контекст
Україна активізувала співпрацю з НАТО після окупації АР Крим та початку російської агресії на Донбасі 2014 року. У Конституції України закріплено курс на набуття повноцінного членства в Альянсі.
За рік після початку повномасштабного російського вторгнення, у липні 2023 року, країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення в Альянс Києву не надали.
Очікували, що на саміті у Вашингтоні представники країн НАТО запропонують Україні “міст” до членства у блоці.
Країни НАТО допомагають Україні у боротьбі з російською агресією.
Джерело: gordonua.com