На попередньому саміті НАТО у Вільнюсі Україна “була дещо розчарована”, зазначив Рютте
Фото: EPA
Україна не може стати членом НАТО, поки вона перебуває у стані війни із країною-агресором РФ. Про це 17 лютого, виступаючи на Мюнхенській конференції з безпеки, заявив прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Відеозапис опублікували на YouTube-каналі Єврокомісії.
“Погана новина полягає в тому, що, доки триває війна, Україна не може стати членом НАТО, – сказав Рютте. – Це погана новина. А хороша новина полягає в тому, що ми можемо застосувати тут досвід Європейського союзу”.
На шляху до НАТО, пояснив політик, лише кілька кроків “від нічого до повного членства”.
“У ЄС є безліч проміжних кроків, щоб країни могли поступово досягати прогресу на шляху до вступу. Тому те, що ми маємо зробити [на саміті] у Вашингтоні, – це налагодити роботу з командою президента [України Володимира] Зеленського, щоб вивчити, які можливі подальші кроки. Але ми не можемо обіцяти надто багато”, – наголосив Рютте.
За його словами, на попередньому саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року Україна “була трохи розчарована”, тому що “не все, що вона хотіла, виявилося можливим”, але “зрештою ми змогли дійти одностайного рішення”.
“Оскільки це дуже чутливий процес, ми маємо старанно працювати з командою Зеленського щодо цього питання. Україна на шляху до членства, і ми маємо вибрати шлях, який є надійним і заслуговує на довіру”, – зазначив Рютте.
Зеленський і Рютте провели зустріч на полях конференції з безпеки в Мюнхені. В Офісі президента України зазначили, що особливу увагу Зеленський і Рютте приділили інтеграції України в НАТО. Зеленський наголошував, що якщо Рютте стане генсеком Альянсу, Україна буде розраховувати на його підтримку запрошення України в НАТО.
Контекст
Єнс Столтенберг обіймає посаду генсека НАТО із жовтня 2014 року. Його повноваження мали закінчитися у вересні 2022 року. Після цього Столтенберг мав намір очолити Центробанк Норвегії. Строк повноважень Столтенберга продовжили в березні, невдовзі після вторгнення Росії в Україну, на рік, до 30 вересня 2023 року. Улітку стало відомо, що Столтенберг залишиться на посаді генсека НАТО ще на рік.
Рютте є єдиним офіційним кандидатом на посаду генсека НАТО замість Столтенберга, повідомила 11 лютого 2024 року в коментарі “Радіо Свобода” колишня прессекретарка генсекретаря Альянсу (2010–2023 роки) Оана Лунгеску.
17 лютого ЗМІ написали, що дедалі більше з’являється ознак того, що Рютте стане новим генсеком НАТО. Рішення мають ухвалити до червня. Як зазначила Welt am Sonntag, кандидатуру Рютте давно підтримують у Вашингтоні, Лондоні, Парижі й Берліні, водночас лише Угорщина відкрито висловлює свої сумніви. Про підтримку кандидатури Рютте на посаду генсека НАТО вже заявила 21 держава – член Альянсу, і після Мюнхенської конференції з безпеки до них, імовірно, додасться ще кілька, зазначила Welt am Sonntag.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, йдеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення в Альянс. “Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови”, – ідеться в комюніке.
Столтенберг вважає, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Джерело: gordonua.com