Група Єрмака – Расмуссена запропонувала встановити термін вступу України в НАТО – не пізніше ніж липень 2028 року. Зеленський прокоментував

Звіт групи Єрмака – Расмуссена “буде в усіх, хто ухвалює рішення в Альянсі”, підкреслив президент
Фото: president.gov.ua

Міжнародна робоча група з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України, співголовами якої є керівник Офісу президента Андрій Єрмак і колишній генсекретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, підготувала звіт з обґрунтуванням потреби й конкретними пропозиціями щодо майбутнього членства України в Альянсі. Про це повідомили 14 травня в Офісі президента.

У звіті рекомендують учасникам саміту НАТО у Вашингтоні запросити Україну в Альянс і попросити раду Україна – НАТО визначити конкретні умови членства.

Група пропонує встановити чіткі часові межі вступу України до Північноатлантичного альянсу – не пізніше ніж липень 2028 року після виконання конкретних умов. 

Також автори пропонують інтенсифікувати зусилля України та її союзників, спрямовані на перешкоджання оперативному успіху Росії в повітрі, на морі й на землі, зняти всі застереження щодо типів звичайних озброєнь, які постачають в Україну, і способів їх використання проти воєнних цілей у РФ.

У звіті пропонують, щоб члени Альянсу зобов’язалися витрачати 0,25% свого ВВП на військову допомогу Україні, а також розблокувати заморожені російські активи на $300 млрд і використати їх для підтримки України.

Єрмак наголосив, що ненадання Україні запрошення на Вашингтонському саміті може ще більше посилити агресію з боку РФ. Фог Расмуссен також переконаний, що для перемоги України і встановлення стійкого миру потрібні рішучі дії з боку НАТО. Документ підписали члени групи, серед яких колишня президентка Литви Даля Грибаускайте, колишній президент Польщі Александр Квасневський, колишня прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін, колишній прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон, колишня державна секретарка США Гілларі Клінтон та інші відомі політики. 

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні зазначив, що Україна готує свої позиції перед самітом Альянсу, і прокоментував звіт, підготовлений групою.

“Звіт, який буде в усіх тих, хто ухвалює рішення в Альянсі й може вплинути на зміцнення НАТО. Звіт про перспективи України, про необхідність справді сильних рішень для того, щоб не лише припинити цю війну, а позбавити ґрунту будь-які війни в нашому регіоні та в усій Європі. Для цього має бути прибраний дефіцит безпеки в Європі й, зокрема, дефіцит безпеки для України. Потрібна сильна позиція Альянсу й чіткий сигнал Москві, що війна нічого їй не дасть”, – сказав президент. 

Контекст

На тлі окупації Криму країною-агресором Росією і збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. “Ми будемо готові надіслати Україні запрошення про вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови”, – ідеться в комюніке.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Саміт НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року буде сфокусований на тому, щоб розробити дорожню карту щодо членства України в Альянсі, заявили 2 квітня в Держдепартаменті США. Столтенберг під час візиту до Києва 29 квітня попередив, що Україну навряд чи запросять у НАТО на цьому саміті.

Зеленський 30 квітня заявив, що Україна “буде в НАТО, тільки коли переможе [у розв’язаній РФ війні]”. “Я не вважаю, що під час війни нас візьмуть у НАТО”, – сказав український лідер.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *