Держсекретар США висунув ультиматум щодо Панамського каналу

Рубіо приїхав до Панами, щоб обговорити критичні регіональні та глобальні проблеми
Фото: EPA

2 лютого держсекретар США Марко Рубіо під час зустрічі з президентом Панами Хосе Раулем Муліно висловився щодо Панамського каналу. Рубіо висунув ультиматум: якщо Китай буде й надалі контролювати канал, то “США вживуть заходів, потрібних для захисту своїх прав, відповідно до договору”. Про це повідомили в Державному департаменті Штатів у неділю.

У повідомленні йдеться про те, що Рубіо приїхав до Панами, щоб обговорити критичні регіональні й глобальні проблеми. Окрім президента на зустрічі був і очільник МЗС Хав’єр Мартінес-Ачей.

Держсекретар зазначив, що президент США Дональд Трамп ухвалив попереднє рішення про те, що нинішнє становище впливу й контролю Комуністичної партії Китаю над районом Панамського каналу становить загрозу як для самого каналу, так і є порушенням Договору про постійний нейтралітет і експлуатацію об’єкта.

“Рубіо чітко заявив, що такий статус-кво є неприйнятним і що за відсутності негайних змін він вимагатиме від Сполучених Штатів ужити заходів, потрібних для захисту їхніх прав відповідно до договору”, – пишуть у Держдепартаменті.

Він також наголосив на важливості спільних зусиль із припинення нелегальної міграційної кризи в західній півкулі та подякував Муліно за його підтримку спільної програми репатріації, яка скоротила нелегальну міграцію через Дар’єнський коридор.

Держсекретар підкреслив прагнення до покращення інвестиційного клімату та забезпечення рівних умов для чесної конкуренції з боку фірм США. Він також похвалив регіональне керівництво президента Муліно за підтримку демократичної, вільної Венесуели.

“Ця зустріч є важливим кроком у відновленні стратегічних відносин між Сполученими Штатами та Панамою відповідно до бачення президента Трампа”, – додали в повідомленні.

Як повідомляє СNN, увечері 2 лютого Трамп сказав репортерам, що США “повернуть” Панамський канал або “станеться щось дуже потужне”. За його словами, Китай управляє Панамським каналом, якого йому не передавали.

Контекст

Трамп під час інавгураційної промови 20 січня зазначив, що хоче “забрати Панамський канал” у Панами. Він звинуватив уряд країни в невиконанні обіцянок щодо тарифів на проходження каналом. Того самого дня Муліно відповів, що канал належав і належатиме Панамі, а його адміністрація, як і раніше, буде під контролем Панами щодо постійного нейтралітету. Муліно додав, що у світі немає жодної країни, яка б втручалася в управління Панами.

22 січня Le Figaro писало, що постійне представництво Панами при ООН надіслало в організацію скаргу на тлі планів Трампа контролювати Панамський канал.

Reuters звертає увагу, що Сполучені Штати “переважно” збудували канал і протягом десятиріч керували територією навколо проходу. 1977 року Панама і США підписали документи про передання Панамі контролю над каналом і після періоду спільного управління канал став 1999 року повністю підконтрольним Панамі. За даними агентства, Панамським каналом щорічно проходить до 14 тис. суден, що забезпечує 2,5% світової морської торгівлі.

30 січня Муліно, якого цитувало Associated Press, заявив, що не проводитиме переговорів зі США про право власності на Панамський канал. 

Того самого дня Рубіо в інтерв’ю американській журналістці Мегін Келлі сказав, що Китай може закрити Панамський канал у разі міжнародного конфлікту.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *