Клименко зазначив, що заяви Малюка прозвучали у присутності генпрокурора
Фото: suspilne.media
22 липня під час пресконференції, присвяченій закону, який стосується повноважень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), голова Служби безпеки України погрожував детективам НАБУ. Про це в опублікованому 24 липня інтерв’ю “Суспільному” заявив керівник САП Олександр Клименко.
“Я подивився пресконференцію голови СБУ та генпрокурора [Руслана Кравченка]. Якщо відверто, я був просто шокований тим, що там було сказано. По-перше, там досить гучно було заявлено, що ми живемо в правовій державі, – і паралельно із цим було сказано, що Служба безпеки готова випустити два ріжки [набоїв] у детективів, які будуть проводити в них обшук”, – сказав він.
Глава САП звернув увагу, що слова голови СБУ прозвучали у присутності генпрокурора, “який сам назвав себе гарантом справедливості у країні”.
“І ніхто на це не відреагував! Як ми тепер можемо говорити з детективами, щоб вони ходили на обшуки? Вони розслідують багато справ – у тому числі справи, які стосуються корупції в Службі безпеки України, в оборонних підприємствах”, – підкреслив Клименко.
“Суспільне” пояснило, що Малюк критикував НАБУ за те, що його детективи у травні нібито необґрунтовано обшукували командира Нацгвардії Олександра Півненка. “Потрібно було їх з проходняка зустрічати з пістолетом – і два магазини там і залишити”, – процитувало медіа голову СБУ.
“Також на цьому брифінгу було сказано, що САП – це департамент Офісу генерального прокурора. Але це не так. Наприкінці 2023 року була проведена реформа на підставі закону, і САП став окремою юридичною особою, абсолютно незалежною від ОГП. Це абсолютно окремий орган прокуратури”, – заявив глава антикорупційної прокуратури.
Клименко стверджує, що “за новими правилами” у САП “фактично немає керівника”, і це “виглядає максимально нелогічно”.
Контекст
22 липня Рада ухвалила законопроєкт №12414, який передбачає розширення повноважень генпрокурора, зокрема щодо кримінальних проваджень, якими займаються НАБУ і САП. Закон того самого дня підписав президент Володимир Зеленський, документ уже набув чинності.
Антикорупційні органи попереджали, що закон дає генпрокурору України доступ до всіх справ НАБУ, він матиме право надавати вказівки детективам, зможе закривати розслідування на вимогу сторони захисту тощо. У САП і НАБУ стверджують, що до тексту законопроєкту в останній момент внесли правки, які “фактично знищують незалежність” САП і НАБУ.
22 липня в низці міст України розпочалися акції протесту проти закону.
Занепокоєння щодо закону висловлювали єврокомісар з економічних питань Валдіс Домбровскіс, Європейський банк реконструкції та розвитку та інші.
23 липня Зеленський заявив у зверненні, що підготують новий законопроєкт для посилення незалежності антикорупційних органів. 24 липня президент вніс документ у Раду.
Джерело: gordonua.com