44 країни в Гаазі підтримали створення спецтрибуналу зі злочинів РФ і передання Україні заморожених активів

Декларацію підписало 44 країни
Фото: government.nl

Представники 44 країн підписали підсумкову декларацію конференції “Відновлення справедливості для України”, яка відбулася 2 квітня в Гаазі (Нідерланди). Текст опубліковано на сайті уряду Нідерландів.

У документі висловлено підтримку створенню спеціального трибуналу зі злочину агресії Росії та використання заморожених активів РФ на користь України.

Декларацію підписали Албанія, Андорра, Австралія, Австрія, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Канада, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Грузія, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Молдова, Монако, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Словенія, Іспанія, Швеція, Україна, Великобританія та США. Загалом у конференції брало участь 57 держав.

“Ми заявляємо про наше рішуче засудження всіх міжнародних злочинів, скоєних у контексті агресивної війни Російської Федерації проти України; ми, зокрема, у найрішучіший спосіб засуджуємо всі незаконні напади на цивільні об’єкти, медичні установи, об’єкти цивільної інфраструктури, сільськогосподарські й інші найважливіші об’єкти інфраструктури та об’єкти культурної спадщини; ми також засуджуємо незаконні викрадення й затримання, насильницькі зникнення, тортури, жорстоке поводження та страти українських громадян у РФ і на територіях України… незаконне переміщення українських дітей та їх депортацію у РФ, усі форми сексуального насильства та злочинів на гендерному ґрунті, пов’язані з конфліктом, і незаконні напади, які завдають широкомасштабних, довгострокових і серйозних збитків природному середовищу”, – ідеться в декларації учасників конференції.

Вони підтвердили, що підтримують роботу зі створення спецтрибуналу для розслідування воєнних злочинів росіян та їх судового переслідування. Крім того, країни-учасниці наголосили на обов’язку РФ нести правові наслідки всіх її протиправних дій в Україні або проти України, включно з відшкодуванням збитків. У декларації підтримують відкриття Реєстру збитків, завданих унаслідок російської агресії.

“Ми підтверджуємо, що російські суверенні активи в наших юрисдикціях залишаться замороженими в повному обсязі доти, доки Російська Федерація не припинить агресії й не заплатить за шкоду, якої вона завдала Україні. Ми підтримуємо обговорення в межах міжнародної спільноти питання про можливе використання заморожених російських суверенних активів і доходів від них на користь України”, – заявили учасники конференції.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 3 квітня подякував у Х учасникам заходу, наголосивши на дедалі більшій підтримці ідеї спецтрибуналу.

“Два роки тому всі категорично відкидали ідею створення спеціального трибуналу зі злочину російської агресії проти України. Рік тому здавалося, що вона загрузла в суперечках між державами. Сьогодні більшість із них має чітке розуміння, що альтернативи створенню повноцінного трибуналу немає”, – написав він.

Два роки тому, кожний flatly rejected the idea of Special tribunal for crime of Russian aggression against Ukraine. Ayear ago, it appeared to be mired in disputes між states. Nowadays, majority of them have clear understanding that is no alternative to…

– Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) April 2, 2024

 

Контекст

Росія розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. Фактично РФ розв’язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей.

Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу зі злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи за такими злочинами.

Необхідність створення спецтрибуналу для Росії вже підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, а також окремі країни (наприклад, Франція, Німеччина і Латвія).

Про формат трибуналу триває дискусія, говорив наприкінці березня представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський. Генпрокурор України Андрій Костін розповідав, що розглядають три основні моделі: на підставі багатостороннього міжнародного договору, на підставі угоди між ООН та Україною й “гібридний” варіант.

За даними МЗС України станом на 28 квітня, створення спецтрибуналу для РФ зі злочину агресії проти України підтримувало 36 країн.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *