У висловлюваннях “чорних” політтехнологів Петрова й Іванова про зовнішність Доротюк є ознаки шеймінгу – юрист ІМІ

Іванов і Петров поки не зверталися до Доротюк із вибаченнями
Фото: Ісландія / Facebook

Образливі висловлювання засновника каналу “Ісландія” Володимира Петрова, якого звинувачують у причетності до появи перших тітушок в Україні й називають “чорним” політтехнологом, й експрокурора і блогера Сергія Іванова про зовнішність ведучої та блогерки, української журналістки Аліни Доротюк можна розцінювати як шеймінг. Про це 30 січня заявив юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук, його цитату наводить сайт ІМІ. 

Петров та Іванов, які разом ведуть програми в ефірі “Ісландії”, в одному зі своїх ефірів принизливо обговорювали зовнішність Доротюк, коментуючи фрагмент її інтерв’ю з українською блогеркою-мільйонницею Людою з Голлівуда. Сама програма спершу вийшла в ефір на ресурсі для донаторів “Ісландії” та була закритою для інших глядачів. За тиждень її виклали на каналі Петрова DOSCH, однак це відео відредаговане, там немає фрагменту з обговоренням зовнішності жінок. Запис коментаря оприлюднила сама Доротюк, ролик розповсюдили мережею, він обурив багатьох представників шоу-бізнесу.

“alyona alyona придбала собі окуляри? Що трапилося взагалі?” – запитав на цьому відео Петров, удаючи, що сплутав блогерку з українською співачкою.

“Я так розумію, що оця ведуча – увесь час забуваю, як її звати, – вона ось тупо спеціалізується по тупих, коротше, візаві, – відреагував Іванов. – А це ж старий прикол: знайди подружку страшніше, ніж ти. Це ж стара жіноча хитрість”.

Зеленчук вважає, що канал можна притягнути до відповідальності через ці слова, якщо Національна рада з питань телебачення і радіомовлення встановить ознаки дискримінації.

“Безумовно, вказані коментарі ведучих каналу “Ісландія” можна розцінювати як шеймінг, відповідальність за який безпосередньо не передбачена в законі України “Про медіа”. Однак якщо Національна рада з питань телебачення і радіомовлення встановить наявність ознак підбурювання до дискримінації чи утисків певної особи за ознакою зовнішності чи статі, то це вже буде підставою для притягнення до відповідальності каналу, в ефірі якого були озвучені такі заяви”, – сказав юрист. 

Доротюк у коментарі ІМІ зазначила, що поки їй хотілося б дістати публічні вибачення.

“Але я розглядаю й інші варіанти. Вважаю це неприпустимим порушенням людської гідності”, – додала ведуча. Вона також сказала, що не знайома з обома блогерами й поки жоден із них не звернувся до неї, щоб попросити вибачення.

Контекст

45-річний Петров відомий як “чорний” політтехнолог, писало видання “Детектор медіа” 2022 року. У період президентства Віктора Януковича, який утік з України після Революції гідності, компанія Петрова працювала на його адміністрацію, повідомляла “Українська правда”.

Сам ведучий називає себе продажним журналістом, зазначало “Детектор медіа”. ЗМІ також називає Петрова медіакілером і пов’язує його ім’я з появою терміна “тітушки” у 2013 році (утвореного від прізвища Вадима Тітушка, який напав на журналістів, котрі висвітлювали опозиційний мітинг). Саме Петров 10 років тому зробив Тітушка “відомим на всю країну”, розповідав журналіст Єгор Чечеринда. За його даними, “орли Януковича” найняли Тітушка і його “бригаду” для організації бійок з опозиційними мітингувальниками.

Після перезапуску державного телеканала “Рада” у 2021 році Петров працював там, але недовго. В одному з перших ефірів він порівняв ексканцлерку Німеччини Ангелу Меркель зі свинею, і його звільнили. За кілька днів Петров повернувся в ефір – у статусі експерта – гостя програми, яку вів Іванов.

Зараз Петров разом з Івановим веде кілька проєктів в ефірі “Ісландії”. Окрім того, як зазначає “Детектор медіа”, Петров – постійний гість національного телемарафону, зокрема, він був у марафоні 19 серпня 2023 року, у дискусійній студії “1+1”.

Згідно з даними на сайті Нацради, “Ісландії” надали ліцензію на мовлення у 2019 році, засновник і головний власник каналу – політтехнолог Володимир Петров (володіє 94% статутного капіталу, ще по 3% у співзасновників каналу – блогера Олександра Барабошка й директора каналу Павла Немерюка). 2020 року канал почав супутникове мовлення, але після набуття чинності закону “Про медіа” в липні 2023 року “Ісландія” змінила технологію на інтернет-мовлення (ОТТ), зазначає “Детектор медіа”.

Петров неодноразово робив скандальні заяви в ефірі “Ісландії”. Зокрема, 16 жовтня 2023 року він заявив, що українців, які виїхали з країни після початку широкомасштабної війни, мають “обмежити у правах”, і погрожував “покаранням” шеф-редакторці “Детектора медіа” Наталії Лигачовій, котра обурилася тим, що “Ісландія” має ліцензію на мовлення. 27 жовтня Петров назвав Лигачову й головних редакторів ZN і NV – Юлію Мостову й Віталія Сича – “ескортницями”.

Лигачова називала Петрова й Іванова “чорними” політтехнологами. “Існування Петрова та Іванова в ефірі й те, що Нацрада дала “Ісландії” ліцензію, – це нонсенс. Це “чорні” політтехнологи, які працюють на Офіс президента, яким не місце ні в марафонах, ні в YouTube, ніде. Вова Петров – це той, хто привів колись тітушок на Майдан, які тоді побили Олю Сніцарчук із “5 каналу”, це той, хто просував купу чорних технологій, і він зараз працює на Офіс президента. Мене дуже дивує, чому ніхто не підкаже Банковій, що це просто стидоба. І таких прикладів дуже багато”, – заявила вона 16 жовтня.

26 жовтня Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення призначила позапланову перевірку каналу. Під час моніторингу 3-го і 4 жовтня Нацрада зафіксувала поширення в ефірі програм “Ісландії” “Розрив”, “Супер Live” і “Антиподи” ведучими Петровим та Івановим нецензурних висловлювань і слів, які можуть завдати шкоди психічному, фізичному або моральному розвитку дітей.

31 жовтня Нацрада на своєму засіданні відмовила “Ісландії” в ліцензії на цифрове мовлення. Представники регулятора зазначили під час обговорення, що ведучі каналу у своїх ефірах говорили відверту брехню на адресу регулятора. За словами членів Нацради, регулятору неодноразово надходили скарги на обсценну лексику й матюки в ефірах каналу.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *