Доступними будуть опції дистанційного, заочного й виїзного оцінювання, розповів глава уряду
Фото: Денис Шмигаль / Facebook
Після того, як нинішню систему медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) ліквідують, експертизу на інвалідність можна буде пройти онлайн. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час засіданні уряду, уривок із якого він опублікував у Facebook.
За його словами, доступними будуть опції дистанційного, заочного й виїзного оцінювання.
Стан пацієнта оцінюватимуть за однією із трьох категорій:
- стійке повне обмеження працездатності;
- стійке часткове обмеження працездатності;
- працездатна особа.
“Сьогодні ми схвалюємо соціальний компонент цієї реформи. Два законопроєкти, що регламентують соціальні послуги та страхові виплати. Виплати будуть залежати від оцінки стану працездатності. Їхній розмір для людей із повною стійкою втратою працездатності, порівняно з теперішнім, суттєво зросте”, – розповів Шмигаль.
Прем’єр уточнив, що для людей із частковою стійкою втратою працездатності держава компенсує різницю в зарплаті, яку особа мала до страхового випадку і після повернення на роботу.
“Також запропоновані зміни збільшують тривалість оплачуваного лікування та реабілітації з чотирьох місяців до 1,5 року і захищають людину від звільнення на весь період лікування. Таким чином, система стане більш справедливою”, – додав він.
Контекст
Про те, що в Україні з 1 січня 2025 року ліквідують усі МСЕК, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявляв ще у квітні 2023 року. За його словами, для заміни системи МСЕК сучасною системою реабілітації й адаптації потрібні зміни в 19 законах і 49 підзаконних актах.
Скандал навколо МСЕК спалахнув на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, у якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідностей прокурорами Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
20 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили про проведення масштабного службового розслідування стосовно керівників прокуратур, які, ймовірно, отримують пенсії через фальшиву інвалідність. Журналісти й антикорупціонери виявили, що й в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони (РНБО), присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, й анонсував кадрові рішення. Після засідання на той час генпрокурор Андрій Костін оголосив про звільнення.
За даними СБУ станом на кінець жовтня, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 чиновники МСЕК дістали підозри.
Джерело: gordonua.com