Малюська заявив, що блокування рахунків ухилянтам не порушує Конституції України

Малюська: У період воєнного стану безліч прав і свобод громадян можуть бути обмежені
Фото: Denis Malyuska / Facebook

Міністр юстиції України Денис Малюська не вважає за порушення конституційних прав імовірне блокування банківських рахунків українцям за ухилення від мобілізації. Про це він сказав в опублікованому 4 березня інтерв’ю “РБК-Україна”.

Він не згоден із думкою уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, який заявив, що в законопроєкті про мобілізацію, внесеному на розгляд Кабміну, є норми, які суперечать Конституції України.

“Я б не говорив про те, що якісь норми законопроєкту є однозначно неконституційними. Немає рішення Конституційного Суду з подібних справ чи з подібних питань. І практики Європейського суду з прав людини так само. На період воєнного стану безліч прав і свобод громадян можуть бути обмежені. Інша справа, що таке обмеження має бути обґрунтованим, і це дуже сенситивне й тонке питання оцінки, наскільки дотриманий баланс між суспільним інтересом і радикальністю в обмеженні прав”, – заявив Малюська.

Він наголосив, що “прямого й однозначного порушення Конституції” у проєкті не видно, але “це не означає, що його там узагалі немає”. Кожне конкретне положення потрібно зважувати, а ті, що викликають спротив, – вводити з погляду балансу інтересів.

“Нам точно треба вживати дієвих заходів, щоб унеможливити ухилення від виконання військового обов’язку, з одного боку. З іншого боку, ті обмеження, які накладаються, повинні мати певне логічне обґрунтування. Блокування рахунків у банку – це найсенситивніше. Я переконаний, що за певних умов таке блокування можна було допускати, воно було б конституційне. Чи є ці умови в конкретно нашій ситуації, у нашому законопроєкті? Утримуюся від коментаря. Оцінимо, якщо буде звернення”, – пояснив свою позицію міністр юстиції.

Контекст

9 грудня 2023 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що військові хочуть додатково мобілізувати до пів мільйона людей, це “буде коштувати Україні додаткових 500 млрд грн”. За тиждень тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що військове командування не подавало запитів Кабміну “на конкретні цифри”. Міністр фінансів України Сергій Марченко повідомив в опублікованому 27 грудня інтерв’ю, що грошей на мобілізацію немає.

25 грудня Кабмін подав у Раду законопроєкт про мобілізацію №10378. Він передбачав зниження мінімального віку призову за мобілізацією з 27 до 25 років, скасування строкової служби й поняття про обмежену придатність. Окрім того, Кабмін запропонував надсилати повістки онлайн, а на ухилянтів накладати деякі обмеження прав.

11 січня 2024 року Рада повернула законопроєкт на доопрацювання. 30 січня Кабмін подав у Раду оновлений документ. Видання “ГОРДОН” докладно писало, що в ньому передбачають.

Нардепка від “Європейської солідарності” Вікторія Сюмар повідомляла, що комітет ВР з антикорупційної політики визнав новий законопроєкт таким, що містить корупційні ризики.

7 лютого Рада ухвалила законопроєкт у першому читанні. 26 лютого нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк повідомив, що до другого читання нардепи подали 4195 поправок до законопроєкту.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *