Київська влада не має наміру демонтувати або переносити Арку дружби народів у Києві

2022 року бронзову скульптуру під аркою знесли, а гранітну закрили
Фото: depositphotos.com

Київська міська державна адміністрація не планує демонтувати Арку свободи українського народу (колишню Арку дружби народів) у Києві. Це випливає з відповіді КМДА на запит “BBC News Україна”, яку опублікували в матеріалі видання від 9 квітня.

У січні 2024 року робоча група КМДА ухвалила рішення зберегти арку. Там запропонували Міністерству культури зарахувати арку до об’єктів монументального мистецтва.

У березні експертна комісія Українського інституту національної пам’яті дійшла висновку, що арка, незважаючи на перейменування й демонтаж частини композиції, однаково “становить загрозу національній безпеці України”, “належить до символіки російської імперської політики” і її мають прибрати.

Однак у КМДА наголосили, що арка є пам’яткою історії місцевого значення, які за законом заборонено зносити, змінювати або переносити. Окрім того, в адміністрації звернули увагу, що переносити арку немає куди, оскільки ні музею тоталітаризму, ні музею радянської історії поки немає.

Київська міська рада також не ухвалювала рішення про демонтаж.

Водночас, як повідомляє ВВС, київська влада обіцяє знести скульптурну композицію, яка залишається під аркою і присвячена Переяславській раді 1654 року (стела з фігурами козаків, у центрі – гетьман Богдан Хмельницький і московський боярин Василь Бутурлін).

Рішення щодо її демонтажу вже є, розповіла депутатка Київради Ксенія Семенова. Вона пояснила, що із цим є складнощі, зокрема через те, що композиція є водночас підпірною стінкою.

Це питання вивчають, потрібно робити проєкт демонтажу, розповів керівник департаменту територіального контролю міста Києва Михайло Буділов. За його словами, ймовірно, доведеться залучити спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт, щоб запобігти зсуву пагорбів Дніпра.

Контекст

Арка розташована у Хрещатому парку в центрі Києва. Її відкрили 1982 року і присвятили “об’єднанню України та Росії”. Відкриття відбулося на 60-річчя створення СРСР. Композиція складається із трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох робітників (українця й росіянина, які підняли стрічку з орденом Дружби народів) і скульптури із граніту зі сценою Переяславської ради.

Ще у 2015 році головний архітектор Києва Сергій Целовальник пропонував демонтувати арку. Рішення знести арку 2016 року підтримав і тодішній міністр культури Євген Нищук. Згодом Мінкульт заявив, що саму арку зносити не планують, розглядають лише варіант демонтажу скульптурної композиції під нею.

2018 року на арці намалювали тріщину на знак солідарності з українськими політв’язнями, яких утримує Росія.

Скульптуру робітників прибрали у квітні 2022 року. Під час демонтажу в росіянина відпала голова.

Скульптуру із граніту, як зазначав мер Києва Віталій Кличко, вирішили тимчасово закрити, оскільки процедура її демонтажу складніша.

14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування Арки дружби народів на Арку свободи українського народу.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *