Інститут національної пам’яті радить знести Арку дружби народів у Києві

Колишню “Арку дружби народів” пропонують демонтувати
Фото: depositphotos.com

 Арку дружби народів у Києві, яку перейменували на Арку свободи українського народу, необхідно знести, оскільки вона все одно символізує імперську політику країни-агресора Росії. Про це йдеться в рішенні експертної комісії Українського інституту національної пам’яті від 27 березня, опублікованому на сайті установи.

Експерти дійшли висновку, що арка підпадає під закон “Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”. 

Комісія нагадала, що арка, яка була частиною композиції на честь так званого возз’єднання України з Росією, мала символізувати єднання братських республік Радянського Союзу, насамперед російського й українського народів. На думку експертів, цей архітектурний комплекс був і залишається, попри перейменування, “втіленням ідеї використання монументальної пропаганди в обґрунтуванні міфу про “возз’єднання” України з Росією у 1654 році” (рік укладання Переяславської угоди). Практично відразу після встановлення монумента за ним закріпилася неофіційна назва “Ярмо народів”, ідеться в документі.

“Втілений у монументі міф про “возз’єднання” двох “братніх” народів не співпадає з історичними реаліями, оскільки фактично Переяславська угода 1654 року була військово-політичним союзом, укладеним гетьманом Богданом Хмельницьким з московським царем Алєксєєм Міхайловічем”, – зазначають у рішенні. Зараз країна-агресор Росія використовує міф про “возз’єднання” для виправдання вторгнення в Україну і заяв про те, що Україну “створили штучно”, вважає комісія.

Експерти впевнені, що попри перейменування монумент репрезентує винятково радянські ідеологеми та конотації, відтак становить загрозу національній безпеці України.

“Розміщена у Хрещатому парку міста Києва Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов’язаним зі здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією, належить до символіки російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу”, – ідеться в рішенні.

Контекст

Арка дружби народів розташована у Хрещатому парку в центрі Києва. Її відкрили 1982 року і присвятили “об’єднанню України та Росії”. Відкриття відбулося на 60-річчя створення СРСР. Композиція складається із трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох робітників (українця й росіянина, які підняли стрічку з орденом Дружби народів) і скульптури із граніту зі сценою Переяславської ради. 

Ще у 2015 році головний архітектор Києва Сергій Целовальник пропонував демонтувати арку. Рішення знести арку 2016 року підтримав і тодішній міністр культури Євген Нищук. Згодом Мінкульт заявив, що саму арку зносити не планують, розглядають лише варіант демонтажу скульптурної композиції під нею. Проте відтоді скульптури під аркою так і не демонтували.

2018 року на арці намалювали тріщину на знак солідарності з українськими політв’язнями, яких утримує Росія.

Скульптуру робітників прибрали у квітні 2022 року. Під час демонтажу в росіянина відпала голова. Скульптуру із граніту, як зазначав мер Києва Кличко, вирішили тимчасово закрити, оскільки процедура демонтажу складніша, а згодом прибрати. 

14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування Арки дружби народів на Арку свободи українського народу.

 

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *