Арку свободи в Києві зносити не будуть – КМДА

У КМДА пояснили, що буде з аркою
Фото: kyivcity.gov.ua

Влада Києва не буде демонтувати Арку свободи, яка раніше мала назву Арка дружби народів, а простір біля неї набуде нової концепції.  Про це повідомила пресслужба Київської міської державної адміністрації 25 квітня.

“У столиці не демонтуватимуть одну з візитівок міста – Арку свободи українського народу, її сенс переосмислено”, – зазначили в департаменті культури КМДА.

Там нагадали, що після початку повномасштабного вторгнення країни-агресора Росії у 2022 році Київрада ухвалила рішення про перейменування Арки дружби народів на Арку свободи українського народу. Радянську скульптуру двох робітників, яка символізувала “возз’єднання” України й Росії, демонтували у квітні того ж року.

Після фахового вивчення й консультацій із громадськістю робоча група КМДА з вивчення питань щодо усунення пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією і культурою Росії та СРСР, із публічного простору міста Києва 19 січня цього року ухвалила рішення про збереження Арки свободи українського народу.

“Окрім того, витрата значних коштів із міського бюджету на демонтаж Арки свободи українського народу не є сьогодні найнагальнішим питанням. Адже під час воєнного стану місто насамперед спрямовує фінанси на допомогу Збройним силам України, безперебійне функціонування бюджетної сфери й вирішення життєво важливих потреб столичних мешканців”, – зазначили в департаменті.

Нагадаємо, 17 квітня Міністерство культури та інформаційної політики видало наказ про те, що колишню Арку дружби народів у Києві не можна занести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, а отже, її можна демонтувати.

Арку дружби народів у Києві встановили у 1982 році з нагоди святкування 60-річчя утворення СРСР і 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917 року.

Контекст

Арка розташована у Хрещатому парку в центрі Києва. Її відкрили 1982 року і присвятили “об’єднанню України й Росії”. Відкриття відбулося на 60-річчя створення СРСР. Композиція складається із трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох робітників (українця й росіянина, які підняли стрічку з орденом Дружби народів) і скульптури із граніту зі сценою Переяславської ради.

Ще у 2015 році на той час головний архітектор Києва Сергій Целовальник пропонував демонтувати арку. Рішення знести арку 2016 року підтримав і тодішній міністр культури Євген Нищук. Згодом Мінкульт заявив, що саму арку зносити не планують, розглядають лише варіант демонтажу скульптурної композиції під нею.

2018 року на арці намалювали тріщину на знак солідарності з українськими політв’язнями, яких утримує Росія.

Скульптуру робітників прибрали у квітні 2022 року. Під час демонтажу в росіянина відпала голова.

Скульптуру із граніту, як зазначав мер Києва Віталій Кличко, вирішили тимчасово закрити, оскільки процедура її демонтажу складніша.

14 травня 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення про перейменування Арки дружби народів на Арку свободи українського народу.

У березні 2024 року експертна комісія Українського інституту національної пам’яті дійшла висновку, що арка, незважаючи на перейменування й демонтаж частини композиції, однаково “становить загрозу національній безпеці України”, “належить до символіки російської імперської політики” і її мають прибрати.

Міністерство культури та інформаційної політики 17 квітня своїм наказом визнало, що Арку свободи не можна занести до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії, і його можна демонтувати.

Водночас у міністерстві називають арку “монументом на ознаменування возз’єднання України з Росією”, хоча Київська міська рада ще у травні 2022 року підтримала ініціативу мера Києва Віталія Кличка щодо перейменування цього об’єкта на Арку свободи українського народу.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *