Активісти відмили фарбу з фасаду будинку
Фото: Olya Gvozdik / Facebook
У Києві провели акцію “Врятуємо будинок Сікорського” з вимогою до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля передати історичну будівлю авіаконструктора Ігоря Сікорського на баланс Києва. Про це 14 жовтня написала у Facebook депутатка Київської міськради Ольга Гвоздик.
Акція відбулася у формі толоки, учасники відмили фарбу з фасаду і прибрали з будівлі сміття.
“Сьогодні нас було достатньо, і це не може не тішити, адже дуже важливо мати можливість відновити цю історичну будівлю. Утім реально ми зможемо її відновити та зберегти, якщо уряд урешті розгляне рішення щодо будинку Сікорського та передасть його на баланс міста Києва. На сьогодні це є критично важливим. А так-то, на своєму рівні, ми провели толоку дуже плідно: відмивали фарбу з фасаду, повиносили сміття”, – написала Гвоздик.
Вона подякувала всім, хто долучився до акції, – “активним киянам, екскурсоводам, пам’яткоохоронцям, представникам ЗМІ”.
“Плануємо й надалі підтримувати своїми силами будинок Сікорського. І звертаємося до Дениса Шмигаля щодо негайного розгляду питання про передачу будівлі на баланс громади міста Києва та ухвалення єдиного вірного рішення”, – зазначила депутатка.
Контекст
Як писало агентство “Інтерфакс-Україна”, 2021 року Окружний адміністративний суд Києва зобов’язав Міністерство оборони України укласти охоронний договір і привести у належний стан пам’ятку національного значення – будинок авіаконструктора Ігоря Сікорського на вулиці Ярославів Вал, 15б. Він належав сім’ї Сікорських: видатний авіаконструктор Ігор Сікорський жив там протягом 1904–1912 років. Саме у цьому помешканні він розробив дві свої перші моделі гелікоптерів.
За інформацією Офісу генерального прокурора, Міноборони й держпідприємство “Готель “Козацький” зобов’язані здійснити консерваційні та реставраційні роботи. Пізніше того самого року Міноборони і КМДА сформували “дорожню карту” передання садиби у комунальну власність столиці.
“Цензор.НЕТ” зазначає, що у 2000 році Міжнародний благодійний фонд “Музей повітроплавання та авіації імені Сікорського”, який належав нардепу Нестору Шуфричу, орендував садибу й зобов’язався відновити її. Проте за 15 років він не виконав жодних реставраційних робіт. Пізніше Міноборони повернуло собі садибу через суд і хотіло відновити пам’ятку, відкривши там музей авіації. Проте цих планів не було реалізовано. Раніше у будинку Сікорського сталося декілька пожеж, які значно пошкодили його технічний стан.
Мер Києва Віталій Кличко неодноразово звертався до уряду щодо передання будинку Сікорського у власність громади Києва. Він зазначав що в уряді знаходять бюрократичні перепони, щоб не відбулося передання садиби у власність столиці, натомість садиба тим часом руйнується, додає видання.
13 липня 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило, що погодило розпорядження про передання будинку Сікорського у власність громади столиці. МКІП передало відповідну документацію в Мінекономіки. Надалі, відповідно до регламенту Кабміну, Мінекономіки як ініціатор проєкту розпорядження має подати його за процедурою до уряду.
Джерело: gordonua.com