Європа на порозі дизельної кризи: як зима змінить енергетичний баланс

Європі загрожує серйозна криза з дизелем: війна, аварії на НПЗ та удари по інфраструктурі призводять до стрімкого зростання цін

Нафтопереробна галузь Європи перебуває під подвійним ударом. Близькосхідний конфлікт, пошкодження нафтопереробних заводів (НПЗ) у Перській затоці та успішні удари України по російських НПЗ створюють реальну загрозу дефіциту дизельного пального на континенті. Це вже призвело до зростання цін майже на 40%, а стратегічні запаси скоротилися на 30%.

Європі загрожує дефіцит дизеля взимку - Bloomberg

Згідно з даними Bloomberg, Європа може зіткнутися зі значним дефіцитом дизельного пального вже цієї зими. Це викликано комплексом чинників: геополітичною напруженістю на Близькому Сході, руйнуваннями на нафтопереробних заводах у країнах Перської затоки, а також українськими атаками на російську нафтову інфраструктуру. Усе це обмежує експорт з регіонів, які минулого року постачали близько третини світових обсягів дизеля.

Європа – найуразливіший регіон

Європейський континент є найбільш вразливим до цієї кризи, адже власні нафтопереробні потужності Європи обмежені, що робить її значною мірою залежною від імпорту дизельного пального.

Європа стикається з колосальними проблемами щодо дизеля. Ситуація може стати вкрай складною, ймовірно, ми побачимо безпрецедентне зростання цін. Це неминуче позначиться на вартості логістики, посилить інфляційний тиск та створить додаткові виклики для урядів.

– прогнозує Юджин Лінделл, керівник відділу нафтопродуктів консалтингової компанії FGE NexantECA.

За його словами, негативні наслідки дефіциту можуть проявитися не миттєво, проте ситуація погіршуватиметься з наближенням зимового періоду.

Ціни на дизель зростають стрімкіше за нафту

Перебої з постачанням уже зараз відображаються на вартості пального. Європейські ф’ючерсні контракти на дизель, які вважаються одним із ключових індикаторів світового ринку, зросли майже на 40% від мінімальних показників, зафіксованих 18 червня. Для порівняння, ціна на нафту марки Brent за аналогічний період піднялася лише близько на 5%.

Bloomberg наголошує на особливому значенні дизеля для сучасної економіки. Він використовується не лише для транспорту, а й у промисловості, будівельному секторі та системах опалення. Тому подорожчання цього виду пального може посилити загальний інфляційний тиск, навіть за умов відносної стабільності цін на саму нафту.

Водночас запаси дизельного пального у ключових країнах-імпортерах стрімко скорочуються. Найбільше зниження, близько 30% від кінця березня, зафіксовано в Європі. Показники запасів значно нижчі за типові сезонні норми.

Атаки на російські НПЗ поглиблюють кризу

Одним із ключових факторів, що погіршують ситуацію, є скорочення потужностей російської нафтопереробки. Українські удари по НПЗ та іншим об’єктам нафтової інфраструктури Росії зменшують її можливості з виробництва та експорту нафтопродуктів.

Водночас Європа продовжує дотримуватися санкційних обмежень щодо російських нафтопродуктів. Старша наукова співробітниця Center for a New American Security Рейчел Зімба зазначає, що обмеження на імпорт російських нафтопродуктів залишаються чинними. Нові санкції Європейського Союзу додатково ускладнюють закупівлю пального, виробленого з російської нафти в третіх країнах.

Таким чином, Європа одночасно стикається зі зменшенням доступної пропозиції та обмеженнями щодо значної частини потенційних постачальників.

США та Азія не зможуть довго забезпечувати Європу дизелем

Наразі певну підтримку європейському ринку надають американські НПЗ. Минулого тижня США експортували рекордний обсяг дистилятів, переважно дизельного пального, значна частина яких попрямувала до Європи.

Проте Bloomberg попереджає, що така ситуація навряд чи буде тривалою. З наближенням зими американські НПЗ будуть змушені пріоритетно задовольняти внутрішній попит, зокрема на опалювальні потреби.

“Нафтопереробні заводи на узбережжі Мексиканської затоки не можуть нескінченно постачати дизель до Північно-Західної Європи. Їм необхідно забезпечувати і власний ринок”, – пояснює Замір Юсуф, керівник аналітики нафтопродуктів компанії Kpler.

Схожі виклики постають і перед Азією. Через близькосхідний конфлікт частина азійських електростанцій, які мають проблеми з доступом до зрідженого природного газу, може збільшити споживання дизельного пального.

Водночас азійські НПЗ самі потребуватимуть більше пального напередодні зимового сезону.

Деякі підприємства також можуть переорієнтуватися на виробництво гасу, який використовується для опалення, що додатково зменшить обсяги дизеля, доступного для експорту.

Найгірший сценарій – взимку

За даними Bloomberg, остаточний масштаб проблеми залежатиме від температури повітря взимку, ефективності роботи світових НПЗ та обсягів експорту дизеля з Китаю.

Однак вже зараз аналітики прогнозують, що Європа ввійде в холодний сезон зі значно слабшими запасами пального, ніж зазвичай.

“Ми так і не змогли повністю компенсувати втрату нафтопереробних потужностей на Близькому Сході, а тепер втратили ще й частину російських. Проблема Європи з дизелем – це не миттєва криза, але значна проблема, яка буде розгортатися поступово”, – вважає Джун Го, старша аналітикиня нафтового ринку Sparta Commodities.

Порада від АіФ UA:

Ця інформація є надзвичайно важливою для громадян України, оскільки зростання цін на дизель у Європі може опосередковано вплинути й на український ринок пального, посилюючи інфляційний тиск. Важливо стежити за динамікою цін та можливими коливаннями на ринку, а також бути готовими до потенційного зростання вартості логістичних послуг.

Джерело

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *