Євросоюз продовжує купувати у близьких до Кремля компаній низку видів сировини, зокрема титан та нікель, які не підпадають під санкції. З березня 2022 року вартість таких покупок склала 13,7 млрд євро.
ЄС виключив з російських санкцій 34 видів сировини
Investigate Europe у своєму розслідуванні пише, що з лютого 2022 року 27 країн ЄС ухвалили 11 пакетів санкцій проти РФ. Серед них санкції на нафту, вугілля, сталь і ліс.
Проте 34 види корисних копалин, які ЄС вважає «критично важливою» сировиною досі надходять з РФ до ЄС у величезних кількостях.
Airbus та інші європейські компанії все ще купують титан, нікель та інші товари у фірм, близьких до Кремля.
Розслідувачі зазначають, що з березня 2022 року по липень 2023 року Європа імпортувала з Росії критично важливу сировину на 13,7 млрд євро.
З січня по липень 2023 року надійшло сировини на понад 3,7 млрд євро, у тому числі 1,2 млрд євро нікелю.
За оцінками European Policy Center, до 90% деяких типів нікелю, що використовуються в Європі, надходить від російських постачальників.
ЄС потребує цієї сировини, щоб досягти кліматичної нейтральності до 2050 року.
Ці товари мають вирішальне значення для електроніки, сонячних панелей та електромобілів, а також для традиційних галузей промисловості, таких як аерокосмічна та оборонна.
Європейський імпорт фінансує військову економіку РФ
Європейський експорт також приносить користь кремлівським олігархам і державним компаніям.
Зокрема російський гірничодобувний бізнес не зіткнувся з обмеженнями.
Найбільший у світі виробник титану «ВСМПО-Авісма» продав титану в ЄС щонайменше на 308 млн дол через свої філії в Німеччині та Великій Британії в період з лютого 2022 року по липень 2023 року.
Він частково належить російському національно-оборонному конгломерату Ростех. Обидві компанії мають одного голову: Сергія Чемезова, близького соратника Путіна.
І Чемезов, і Ростех перебувають під санкціями ЄС і допомагали постачати танки та зброю російській армії, проте Брюссель не наклав санкцій прямо на «ВСМПО-Авісма». США заборонили експорт компанії за участь у військовому виробництві.