“Золоті яйця”. НАБУ повідомило, що на закупівлях через Міноборони розкрали понад 733 млн грн

За даними НАБУ, отримані на схемах гроші підозрювані витрачали, зокрема, на нерухомість
Фото: nabu.gov.ua

Під час закупівель харчових продуктів через Міністерство оборони України діяла схема розкрадання державних коштів, поінформувало 2 квітня Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).

“НАБУ і Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних сил України в умовах повномасштабного вторгнення РФ”, – ідеться в повідомленні із заголовком “Золоті яйця” Міноборони”.

У бюро зазначили, що підозру в розтраті, замаху на розтрату й легалізацію оголосили п’яти особам:

  • колишньому керівнику департаменту Міністерства оборони України;
  • власниці пов’язаних компаній-постачальників;
  • двом керівникам компаній-постачальників;
  • фізичній особі.

“За даними слідства, упродовж 2022–2023 років забезпечення армії продуктами харчування відбувалося через закупівлю так званих комплектів продуктів. Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. Найбільш вживані, як-от овочі, крупи, м’ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, на кшталт спецій, желатину або ягід, замовлялися зрідка або ніколи”, – пояснили в НАБУ.

Як з’ясували слідчі, постачальники маніпулювали цінами на продукти, завищували їх на ходові продукти й занижували на маловживані чи ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (скажімо, черешня чи абрикоси взимку).

“На перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки. У результаті таких махінацій протягом серпня – грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, контрольовані однією власницею, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 млн грн, що підтверджено висновком комплексної товарознавчої та економічної експертизи”, – повідомили в НАБУ.

У бюро стверджують, що спільники вивели частину коштів під виглядом виплати дивідендів і надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям. Зокрема, ідеться про ймовірне використання грошей власницею компаній для придбання готелів у Республіці Хорватія та іншої нерухомості.

“Вчиненню злочину сприяв посадовець Міністерства оборони України, який під час підписання договорів “не помічав” цінових аномалій у каталозі. Після початку досудового розслідування в січні 2023 року та поширення в медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн”, – ідеться в релізі.

НАБУ також опублікувало в YouTube прослуховування фігурантів. В оприлюдненому аудіо – записи розмов низки людей, серед них – власниця компаній-постачальниць, її сестра і брат, а також бухгалтерка компанії.

У записах, зокрема, обговорюють, як для здешевлення яловичої тушкованки узяти “саме пісне м’ясо зі свиноматок” і “перекрутити його наполовину з яловичиною”. Також пропонували як варіант додати сала до нежирного м’яса.

Брат підозрюваної, згідно із записами, обіцяв “видавати п…здюліни” представникам військових частин, які відмовлялися приймати м’ясо з водою, а сама власниця компаній інструктувала бухгалтерку, як компенсувати зниження ціни яєць у каталозі. 

“Бл…дь, я ні магу. Откривай цей бл…дський каталог. Помниш, у мене тут написано “новий”. По 8,70 ми зробили яйця і все переробили на 145. Ну єдине, що треба, – це помінять іще картоплю. У нас картопля 22, а нам надо її поставить 16. [Картопля свіжа] 19? А надо її зробить 16, а увілічь що-небудь друге”, – заявила жінка. 

Відео: NABU / YouTube Контекст

21 січня 2023 року видання ZN.UA повідомило, що, відповідно до угоди Міноборони від 23 грудня 2022 року, міністерство закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. Наприклад, яйця у документах по 17 грн/шт., тоді як у магазині вони коштували 7 грн/шт.

ТОВ “Актив компані”, про контракт із яким ішлося у статті, 22 січня виступило з офіційною позицією щодо скандалу у ЗМІ. Керівництво компанії стверджує, що порівняння цін на окрему одиницю товару в супермаркеті з вартістю в контракті є неправильним і маніпулятивним і що розголошення деталей контрактів ставить під загрозу безпечну роботу для постачання армії.

Міністерство оборони опублікувало свою позицію щодо цього питання також 22 січня. У відомстві вважали, що інформацію про закупівлю поширюють “з ознаками умисних маніпуляцій” і вона вводить в оману.

Пізніше в Міноборони заявили, що сталася “звичайна технічна помилка”. На той час міністр оборони Олексій Резніков казав, що документа, який опублікували у ЗМІ, “ще не існує” і “жодної копійки по ньому не витрачено”. Міністр також пообіцяв, що українське оборонне відомство поверне громадський контроль над частиною закупівель й анонсував перезавантаження антикорупційного управління Міноборони.

У липні Державне бюро розслідувань завершило розслідування закупівель продуктів для ЗСУ. Підозри у зловживаннях оголосили колишньому заступнику міністра оборони, а також в.о. директора департаменту держзакупівель і постачань матеріальних ресурсів.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *