Служба безпеки України проводить контррозвідувальні заходи на об’єктах Української православної церкви (Московського патріархату) у дев’яти областях України. Про це повідомив пресцентр СБУ у Facebook 14 грудня.
Заходи проводять у Закарпатській, Чернівецькій, Рівненській, Волинській, Миколаївській, Сумській, Львівській, Житомирській і Херсонській областях.
Ідеться про:
- Кафедральний Свято-Воздвиженський собор (місто Ужгород);
- Свято-Покровську церкву (місто Ужгород);
- Свято-Іоанно-Богословський Хрещатицький чоловічий монастир (Чернівецький район);
- Свято-Успенський чоловічий монастир (Чернівецький район);
- Свято-Успенський чоловічий монастир (Рівненський район);
- Жіночий монастир на честь Іверської ікони Божої Матері урочища “Юзефін” (Сарненський район);
- Святогірський Успенський Зимненський ставропігійний жіночий монастир (село Зимне, Володимирський район);
- Чоловічий монастир Святих рівноапостольних Костянтина та Олени (село Костянтинівка Миколаївського району);
- Свято-Духівський кафедральний собор (місто Ромни);
- Архідияконо-Стефанівську церкву (місто Ромни);
- Свято-Троїцький храм (місто Львів);
- Зрам преподобного Амфілохія Почаївського (місто Мостиська);
- Церкву Покрови Пресвятої Богородиці (місто Борислав);
- Кафедральний собор Різдва Христового (місто Коростень);
- Свято-Преображенський кафедральний собор (місто Овруч);
- Овруцько-Коростенську єпархію (місто Овруч);
- Свято-Василівський собор (місто Овруч);
- Свято-Василівський жіночий монастир (місто Овруч);
- Церкву Ікони Казанської (смт Чорнобаївка).
У СБУ зазначили, що заходи проводять спільно з Національною поліцією і Національною гвардією в межах системної роботи служби протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні.
“Враховуючи збройну агресію Росії, дані заходи проводяться у тому числі для унеможливлення використання релігійних громад як осередку “русского мира” та убезпечення населення від провокацій і терористичних актів. За безпосередньої участі представників церкви правоохоронці проводять огляд території та приміщень (у тому числі готельного типу) для виявлення осіб, які, можливо, причетні до протиправної діяльності на шкоду державному суверенітету України та предметів, заборонених до обігу”, – ідеться в повідомленні.
У пресцентрі наголосили, що заходи відбуваються в межах чинного законодавства.
https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/posts/pfbid0717r85DtBBu7oAVuEjiPD7r7Lhm2ghzQmUfZfNwgkus75ZFxuEicu7MAgwSHZmLRl
Контекст:
В Україні діє УПЦ МП – частина РПЦ, яка офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”. На соборі 27 травня УПЦ МП заявила про свою незалежність (внесла зміни до статуту) і висловила незгоду з патріархом РПЦ Кирилом, який підтримав вторгнення РФ в Україну, проте не засудила його. У Православній церкві України вважають, що зміна статуту – це “спроба приховати те, що УПЦ залишається в юрисдикції Московського патріархату”. УПЦ МП звинувачують у зв’язках із російськими спецслужбами.
12 листопада священнослужитель, викладач Київської православної богословської академії Михайло Омелян опублікував відео, на якому показано, як парафіяни молилися за Росію на території Києво-Печерської лаври та співали про “пробуждение матушки-Руси”. СБУ відкрила кримінальне провадження.
Після цього інциденту Служба безпеки України провела низку слідчих заходів у Києво-Печерській лаврі, у єпархіях УПЦ МП у Рівненській, Чернівецькій та інших областях, а також у ректора Почаївської духовної семінарії Іова (Смакоуза). У Почаївській духовній семінарії СБУ виявила літературу, яка заперечує існування українського народу, а під час огляду комплексу приміщень Івано-Франківської єпархії УПЦ МП – шеврони “війська Донського”.
1 грудня президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо діяльності релігійних організацій в Україні та персональних санкцій. Було також введено персональні санкції проти низки священнослужителів УПЦ МП.
Олена КРАВЧЕНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com