12 українським лікарям, у тому числі ексзаступнику глави МОЗ, оголосили підозри у справі про втручання в інформсистему трансплантації – ЗМІ

В Україні з 2019 року діє закон, який дозволяє трансплантацію органів
Фото: ЕРА (архів)

Колишній заступник міністра охорони здоровʼя України Михайло Загрійчук і 11 лікарів, які займаються трансплантаціями, отримали підозри у втручанні до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). Про це 14 червня повідомило “Суспільне” з посиланням на Загрійчука та власні джерела.

“Так, така історія [з врученням підозри] була. Ніхто нікого не посадив”, – сказав Загрійчук, який звільнився з МОЗ у 2019 році, а зараз працює завідувачем відділення трансплантації та хірургії органів черевної порожнини в Інституті серця у Києві.

Співрозмовники журналістів розповіли, що Загрійчук і 11 лікарів різних лікарень, які беруть участь у пілотному проєкті з трансплантації органів, отримали підозри у створенні злочинної організації, керівництві нею або її структурними частинами, участі у злочинній організації (ч.1,2 ст. 255 ККУ), порушенні встановленого законом порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини (ч.5 ст.143 ККУ) та несанкціонованих діях з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (ч.3, ст.362 ККУ).

За даними “Суспільного”, підозра стосується саме втручання в ЄДІСТ, робота якої організована автоматично і яка за різними медичними критеріями підбирає донора та пацієнта, який може отримати донорський орган, а також автоматично визначає, кого донорський орган може врятувати.

Журналісти зазначають, що донора та реципієнта підбирають у різних лікарнях, щоб запобігти маніпуляціям зі списком пацієнтів і донорів, однак, як з’ясувалось, “деякі лікарні, які беруть участь у пілотному проєкті з трансплантації органів, могли регулювати список донорів і пацієнтів у ручному режимі, оскільки мали доступ до роботи цієї системи”.

Генеральний директор Українського центру трансплант-координації Дмитро Коваль пояснив “Суспільному”, що правоохоронці зверталися до їхнього центру у квітні 2024 року. За його словами, несанкціонованого доступу до ЄДІСТ не було і “правоохоронці це також знають”.

На запитання “Суспільного”, чи могли змінювати дані в ЄДІСТ санкціоновано, Коваль відповів, що “кожен користувач вносить певні зміни в ЄДІСТ, але претензії до роботи ЄДІСТ наразі немає”.

Анонімно лікарі з різних лікарень повідомили журналістам, що у звʼязку з врученням підозр уже мінімум два тижні деякі лікарні (зокрема, Волинська обласна клінічна лікарня та Обласна клінічна лікарня імені Гербачевського у Житомирській області) не виконують трансплантацій від “трупних донорів”, а пересадки від родинних донорів виконуються без змін.

Контекст

В Україні з 2019 року діє закон, який дозволяє трансплантацію органів. У ньому йдеться, що кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство. Інформацію про це можуть занести в паспорт або посвідчення водія, також відомості про згоду на посмертне донорство обов’язково буде занесено в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Ця система почала працювати 1 січня 2021 року.

В “Охматдиті” не вперше проводять операції з трансплантації органів. У липні 2023 року в дитячій лікарні проводили пересаджування органів померлого чотирирічного хлопчика: 12-річна дитина отримала обидві нирки, а 15-річна – печінку.

2 січня 2024 року МОЗ повідомляло, що в межах пілотного проєкту із трансплантації органів у 2023 році провели 585 таких операцій.

У міністерстві зазначали, що на операції із трансплантації очікують майже 3 тис. пацієнтів.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *