У разі атаки Росії на критично важливі об’єкти інфраструктури будь-якої країни НАТО питання застосування 5-ї статті вирішуватимуть члени Альянсу. Про це генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив в інтерв’ю The Washington Post, яке опублікували 9 травня.
У ст. 5 Північноатлантичного договору йдеться, що напад на одного учасника НАТО є нападом на НАТО загалом і спричиняє відповідь з боку всіх членів Альянсу.
Столтенберг пояснив, що зараз Альянс вивчає, що ще можна зробити, щоб запобігти ймовірним атакам потенційного ворога. Зокрема, ідеться про обмін розвідданими і військову присутність як спосіб стримування.
“Ми не можемо захистити кожен дюйм кожного інтернет-кабелю”, – зазначив він. За спостереженням Столтенберга, Росія не прагне повноцінної конфронтації з Альянсом, але намагається діяти “нижче за поріг ст. 5”, з використанням дій гібридного, кібернетичного й таємного характеру.
Генсек НАТО наголосив, що атаки на підводну інфраструктуру “легко заперечувати, тому що складно відстежувати”.
Контекст:
Російські військові складають карту вітрових електростанцій, газогонів, кабелів зв’язку у водах навколо Данії, Швеції, Норвегії і Фінляндії, ідеться в опублікованому 19 квітня спільному розслідуванні суспільних мовників Данії (DR), Швеції (SVT), Норвегії (NRK) й Фінляндії (Yle).
Його автори зазначають, що картографування проводять за допомогою великої кількості військових і цивільних кораблів, які пливуть скандинавськими водами і розкривають те, що лежить на дні моря, і те, як пов’язана інфраструктура країн Скандинавії. За словами джерел, військова програма займає центральне місце в підготовці Росії до великого конфлікту із Заходом.
3 травня помічник генсека НАТО з розвідки та безпеки Девід Кеттлер заявив, що є значний ризик того, що Росія під час війни з Україною знищить підводні інтернет-кабелі. За його словами, є постійна ймовірність того, що країна-агресор може націлитися на критичну інфраструктуру союзників.
Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст
Джерело: gordonua.com