Члени комітету з присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосили про складання повноважень. Про це йдеться у заяві, яку 16 березня опублікував комітет у Facebook.
Рішення піти члени комітету ухвалили після того, як дістали пропозицію доповнити премію новими номінаціями, які враховують твори, створені після 24 лютого 2022 року, ідеться у заяві.
Її автори згодні, що потрібно враховувати творчий внесок митців у наближення перемоги, але не згодні з “поспішним” розширенням списку номінацій. Чинне положення про премію передбачає, що номінованими можуть бути твори, оприлюднені за останні п’ять років, але не пізніше ніж за пів року до їхнього висування на здобуття Національної премії, зазначають вони.
“На сьогодні, коли вже визначені переможці, коли країна чекає указ і оголошення імен, такі зміни мають вигляд непродуманих і деструктивних. Поява нових номінацій або інші несподівані зміни в положенні до нагородження вже визначених переможців підважує довіру до премії як найвищої відзнаки за твори літератури та мистецтва в незалежній Україні”, – написано у заяві.
Документ підписали Дмитро Богомазов, Володимир Войтенко, Мая Гарбузюк, Тамара Гундорова, Ростислав Держипільський, Римма Зюбіна, Алла Мазур, Люба Морозова, Віктор Плоскіна, Юлія Сінькевич, Ірина Славінська, Остап Сливинський та Євгеній Стасіневич. Вони наголосили, що строк повноважень нинішнього складу комітету становить три роки і закінчився із врученням премії 2022 року, тому вони не бачать можливості продовжувати роботу.
13 березня голова комітету Шевченківської премії Юрій Макаров також оголосив про відставку. Саме він виступив з ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями “За внесок у перемогу”.
За його словами, 9 березня цю пропозицію підтримав Офіс президента, який затримав оприлюднення результатів конкурсу 2023 року з метою оголосити переможців усіх разом 22 травня.
https://www.facebook.com/knpu.gov/posts/pfbid0gfQknk84W5QwdL5KWBM5cmH6SePJfHuYnwS39YrEG7mUe9kYDZXGDBqAR3xmMbDcl
Контекст:
Шевченківська премія – державна нагорода України у гуманітарній сфері, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Названо на честь українського поета і художника Тараса Шевченка. Засновано 1961 року. Традиційно лауреатів премії оголошують 9 березня, у день народження Шевченка.
Рішення про присудження премії ухвалює президент України на підставі пропозицій комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.
2023 року вперше за багато років лауреатів премії не оголосили 9 березня. У комітеті пояснили, що оскільки у змаганні мають право брати участь твори, опубліковані не пізніше ніж за пів року до подавання, то в ньому не змогли взяти участь роботи, створені вже після повномасштабного вторгнення.
У зв’язку із цим комітет вирішив оголосити приймання заявок на участь у додатковій номінації – “За внесок у перемогу”, а оголошення лауреатів перенести на 22 травня – день поховання Шевченка.
Проте вже 11 березня комітет премії оголосив лауреатів п’яти номінацій. Не було оголошено переможців у номінаціях “Візуальні мистецтва” і “Театральне мистецтво”.
Джерело: gordonua.com