Глави парламентів України, Литви та Сенату Польщі – Руслан Стефанчук, Вікторія Чмілітє-Нільсен і Томаш Гродський – за підсумками XII сесії Міжпарламентської асамблеї трьох країн 7 грудня у Вільнюсі підписали підсумкову декларацію.
Її текст опубліковано на сайті Сейму Литви.
“У підписаному… документі задекларовано, що “Люблінський трикутник” є важливою частиною європейської та регіональної співпраці, – написав у Facebook Стефанчук. – Зокрема, наголосили, що перемога України у війні, розв’язаній Росією, має життєве значення для України та Європи в цілому”.
https://www.facebook.com/stefanchuk.official/posts/pfbid02ineoNfwhh7u1DfpjRP5oSvx4n2YtieyeXQEoXWR4NZ9nQPtTGcniBmAtibjUPT5wl
Зокрема, глави трьох парламентів закликали світову спільноту “зберегти та посилити санкційний тиск на РФ задля подальшого суттєвого підриву спроможності держави-агресора продовжувати війну проти України”, а також “продовжувати надавати [Україні] політичну, економічну, фінансову, гуманітарну, військову та іншу допомогу до перемоги над агресором”, ідеться у тексті декларації.
Стефанчук, Чмілітє-Нільсен і Гродський також наголосили на важливості створення спецтрибуналу для розслідування злочинів російської агресії й забезпечити відповідальність РФ за дії проти України та її мирного населення.
Окрім того, політики наголосили на важливості розроблення і впровадження механізму компенсації всіх збитків, завданих Росією Україні.
Глави парламентів України, Литви та Сенату Польщі підтвердили готовність “продовжувати спільну роботу для повного та беззаперечного виведення Росією всіх своїх збройних сил з усієї території України та відновити суверенітет і територіальну цілісність України у її міжнародно визнаних кордонах”.
“Єдиний спосіб забезпечити мир, довгострокову стабільність та безпеку після війни в Україні і країнах – членах НАТО – надати Україні членство в НАТО”, – указано в тексті спільної декларації.
Контекст:
Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано у її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україна не одержала.
30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.
Усі 30 країн НАТО підтверджують, що Україна буде членом Альянсу, заявила 1 грудня віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
Джерело: gordonua.com