Експорт української агропродукції під загрозою: прогнозують падіння на 54% через блокування морських шляхів

Повномасштабна військова агресія Російської Федерації суттєво впливає на логістику українського агроекспорту. Атаки на чорноморські порти можуть призвести до скорочення обсягів поставок сільськогосподарської продукції з України на 54%, що становить приблизно 29,6 мільйона тонн. Це створює серйозну загрозу для одного з найважливіших джерел валютних надходжень до державного бюджету. Про це повідомляє видання Bloomberg, посилаючись на дані УНН.
Детальний аналіз ситуації
Згідно з оцінками Міністерства аграрної політики та продовольства України, у 2026-27 маркетинговому році країна ризикує експортувати близько 29,6 мільйона тонн агропродукції. Це значне зниження порівняно з попередніми прогнозами, які передбачали обсяг у 64,4 мільйона тонн. Особливо відчутним може стати скорочення експорту пшениці – на 53%, до 8,3 мільйона тонн.
Україна є одним із ключових гравців на світовому ринку зернових, а аграрний сектор минулоріч забезпечив понад половину всіх експортних надходжень країни. Систематичні атаки російських військ на морські порти, зокрема Одеський, який раніше перевантажував близько 90% зернових відправлень, фактично паралізують ці логістичні ланцюги. Водночас, альтернативні шляхи транспортування через Дунай стають менш ефективними через низький рівень води, спричинений посухою, що унеможливлює роботу річкового транспорту на повну потужність.
– зазначається у публікації.
Очікується, що новий урожай, який вже почав надходити, призведе до переповнення зерносховищ та тиску на внутрішні ціни. Приблизно 59 мільйонів тонн потужностей для зберігання зерна в Україні можуть бути заповнені до початку листопада. До кінця осені прогнозується дефіцит місць для зберігання обсягом близько 11 мільйонів тонн.
Актуальні кроки та перспективи
Міністерство аграрної політики та продовольства України прогнозує дефіцит зерносховищ до 11 мільйонів тонн до кінця осені. Для вирішення цієї проблеми Румунія висловила готовність допомогти Україні у збільшенні пропускної спроможності свого порту Констанца та прикордонних пунктів пропуску, що може стати додатковим логістичним каналом для української агропродукції.
Порада від АіФ UA:
Ця інформація є надзвичайно важливою для розуміння поточного стану української економіки та її залежності від безпеки морських шляхів. Скорочення експорту агропродукції може вплинути на світові ціни продовольства та стабільність поставок. Слідкуйте за новинами щодо розвитку подій та можливих рішень, які допоможуть українським аграріям подолати ці виклики.