Зеленський дуже хотів бути на саміті ЄС, але його не запросили через побоювання щодо реакції Орбана – ЗМІ

Зеленський 14 грудня звернувся до європейських лідерів на саміті ЄС через відеозв’язок
Фото: president.gov.ua

Лідери Євросоюзу були готові запросити президента України Володимира Зеленського на саміт ЄС у Брюсселі, який розпочався 14 грудня, але через побоювання щодо реакції прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана не стали цього робити. Про це 14 грудня написало Politico із посиланням на джерела.

За словами двох європейських дипломатів, Зеленський дуже хотів бути на зустрічі лідерів країн ЄС, проте кілька послів висловили застереження щодо запрошення президента України, адже боялися, що присутність Зеленського в Брюсселі може викликати антагонізм у Орбана і зробити його позицію щодо України ще більш непоступливою.

Зеленський 14 грудня звернувся до європейських лідерів на саміті ЄС через відеозв’язок. Він заявив, що сьогодні “рішучість буде або у Брюсселі, або в Москві”.

За словами президента, позитивний результат саміту необхідний людям як в Україні, так і в інших європейських країнах, “які вірять, що Європа може уникнути повернення у старі часи нескінченних безплідних розбіжностей між столицями”.

Зеленський також нагадав лідерам ЄС, що “10 років тому в Україні люди піднялися під прапорами Євросоюзу”, у зв’язку із чим попросив їх “сьогодні про одне – не зраджувати народ і його віру в Європу”.

Саміт лідерів Євросоюзу відбудеться 14–15 грудня. На ньому також обговорюватимуть питання відкриття переговорів про членство України в ЄС. В уряді України припустили, що саміт ЄС можуть продовжити на один день.

13 грудня під час виступу в Європарламенті Урсула фон дер Ляєн заявила, що Україна практично повністю виконала рекомендації ЄК.

Контекст

Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того ж року Рада та Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія та Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.

8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, у якому рекомендувала розпочати переговори з Україною й Молдовою щодо вступу до ЄС (саміт ЄС 14–15 грудня має затвердити рішення ЄК). Того самого дня Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України до ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.

У ЄС розглядають можливість відкласти рішення щодо початку переговорів про вступ України на березень 2024 року через спротив Угорщини й відсутність єдності в Євросоюзі, повідомило 17 листопада Reuters із посиланням на джерело.

Однак 12 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що загрозу того, що Угорщина в принципі виступає проти членства України в ЄС, знято.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *