Шлях України в НАТО, найімовірніше, буде складнішим, ніж вступ у Євросоюз. Про це перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко заявив 26 травня під час Київського безпекового форуму, який організував фонд експрем’єра України Арсенія Яценюка Open Ukraine. Трансляцію форуму вели в YouTube.
Він наголосив, що більшість громадян України хочуть бачити свою країну в ЄС, тому парламент має виконати всі критерії для набуття членства.
“Щодо нашої євроатлантичної інтеграції, мені здається, тут ситуація не дзеркальна, трохи інша. Тут дуже багато залежить зараз від того, як бачать це партнери. Утім, і наша спільна участь, і єдність, яку ми нещодавно проявили на Парламентській асамблеї Північноатлантичного альянсу, також дуже важливі”, – сказав Корнієнко.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Зеленський вважає, що Україна “має отримати рішення щодо алгоритму приєднання до Альянсу”. “Зрозуміло, що ми не можемо вступити до НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна і треба зараз – це політичне рішення”, – наголосив президент України 4 травня 2023 року.
Олександр ПРИСЯЖНИЙ
журналіст, редактор
Джерело: gordonua.com