Президент України Володимир Зеленський 21 квітня підписав закон “Про географічні назви”, який забороняє пропаганду російської імперської політики в Україні та спрямований на впорядкування використання географічних назв у населених пунктах країни. Про це свідчить інформація на вебсайті Верховної Ради.
Законопроєкт №7253, який забороняє виготовлення, поширення та публічне використання символіки російської імперської політики, парламент ухвалив 21 березня.
До символіки російської імперської політики, зокрема, належать:
- пам’ятники, присвячені особам, які обіймали керівні посади в органах влади й управління, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях державних утворень Росії та брали участь або сприяли реалізації Російської імперської політики;
- пам’ятки, присвячені особам, які публічно підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
- назви географічних об’єктів та об’єктів місцевої топонімії на честь вищезгаданих осіб або назви на честь російських міст та інших географічних, історичних і культурних об’єктів РФ;
- прапори та гімни державних утворень Росії.
Згідно із законом, органи державної влади та місцевого самоврядування мають вилучити з публічного простору пам’ятники, присвячені особам, причетним до реалізації російської імперської політики, а також перейменувати вулиці, площі, парки, сквери, які містять географічні об’єкти та символіку російської імперської політики.
Юридичні особи, політичні партії та інші об’єднання, які мають у назві чи статутних документах символіку Російської імперської політики, мають протягом місяця від дня набуття чинності законом привести свої установчі документи, найменування та символіку у відповідність до закону.
Окрім цього, географічні об’єкти, які мають русифіковані назви (зокрема, Южний, Сєвєродонецьк, Южноукраїнськ) мають привести свої назви у відповідність до українського правопису або повернути історичну назву.
Закон набуде чинності за три місяці від дня опублікування. За цей час Кабмін має підготувати нормативну базу для реалізації його положень.
Контекст:
2015 року Верховна Рада ухвалила низку законів про декомунізацію. Вони забороняють радянську символіку та засуджують комуністичний режим. Відповідно до законів, має бути перейменовано всі вулиці та населені пункти, назви яких пов’язані з комуністичним режимом, а також демонтовано пам’ятки тоталітарної доби.
2022 року, після відкритого вторгнення Росії, в Україні почали масово відмовлятися від назв, пов’язаних із країною-агресором, зокрема перейменовувати вулиці, а також демонтувати пам’ятники.
Згідно з результатами опитування фонду “Демократичні ініціативи” та Центру Разумкова, опублікованими 20 січня цього року, 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з СРСР, Росією чи Російською імперією та їхніми діячами.
Олександр ПРИСЯЖНИЙ
журналіст, редактор
Джерело: gordonua.com