11 квітня в українському сегменті мережі спалахнув скандал навколо популярного блогера і психолога Спартака Субботи. Психолог Ілля Полудьонний опублікував у своєму Instagram і на сайті “Свідомі” розслідування, у якому звинуватив Субботу у брехні щодо своєї кваліфікації, назвав його шахраєм та самозванцем.
Суббота здобув популярність переважно після запуску шоу “Подкаст терапія” в YouTube. Наразі його канал нараховує 529 тис. підписників. В Instagram у нього 335 тис. фоловерів, у Telegram – 126 тис.
Також Суббота регулярно з’являється на телеканалах, його колонки публікує багато ЗМІ. Окрім того, він регулярно їздить турами Україною зі своїм подкастом, який веде разом із коміком та актором Євгеном Яновичем.
Полудьонний у своєму розслідуванні стверджує, що Суббота, “використовуючи безпрецедентний масштаб брехні, у тому числі в популярних медіа, майже 10 років будував декорації для свого образу, який тепер монетизує”.
Ім’я
Спартак Суббота стверджував, що Спартак – це його ім’я від народження. Однак Полудьонний заявив, що поспілкувався з людьми, які навчалися разом із Субботою, але звали його тоді Олександром. За словами автора, Суббота змінив ім’я приблизно 2014 року.
Фото: svidomi.in.ua
Зв’язки з ОПЗЖ
Суббота в інтерв’ю Сергієві Лиховиді на YouTube-каналі “Розмова” говорив про те, що працював в організації Інститут когнітивного моделювання. Лиховида у тому інтерв’ю стверджував, що ця організація “брала гроші у представників ОПЗЖ”. Коли він попросив Субботу прокоментувати цю інформацію, той назвав себе “ідіотом у політиці” і зазначив, що не мав такої інформації і не знав, що організацію фінансує ОПЗЖ.
Однак Полудьонний вважає, що Суббота все ж таки знався на політиці, оскільки з початку 2019 року виступав на конференціях, присвячених питанням політики, позиціонував себе як політичний психолог, коментував процес виборів тощо.
Також у розслідуванні йдеться, що із 2018 року в мережі виходять публікації та матеріали, у яких Спартак Суббота фігурує у ролі психоаналітика аналітичного дослідницького центру Seetarget. Texty.org помістили цю організацію у список псевдопіарників і псевдосоціологів, які за допомогою маніпуляцій просувають потрібні наративи. Зокрема, у публікації йшлося, що Seetarget завищувала рейтинг ОПЗЖ.
Освіта
У соцмережах Субботи вказано, що він навчався у Національному медичному університеті імені Богомольця. Проте автор розслідування вважає, що це неправда, оскільки ніхто з опитаних ним викладачів та студентів не бачив Субботи в університеті у 2006–2014 роках, коли він мав би там навчатися. Також Полудьонний не знайшов його у списках абітурієнтів.
Водночас Полудьонний знайшов людину з ім’ям Суббота Олександр Олександрович (як стверджує автор, це справжнє ім’я Субботи) у списку абітурієнтів Національного педагогічного університету імені Драгоманова за спеціальністю “психологія” за 2009 рік. Як ідеться у розслідуванні, там він здобув ступінь бакалавра.
Автор розслідування ставить під сумнів і закордонне навчання Субботи у Франції. Сам Суббота стверджує, що навчався на магістратурі в Університеті Ніцци (раніше Університет Софі-Антиполіс). Будь-які міжнародні дипломи автоматично не прирівнюються до дипломів українського зразка, їх треба нострифікувати.
За інформацією Полудьонного, станом на грудень 2022 року не було випадків нострифікації дипломів з Університету Ніцци. У розслідуванні, однак, зазначено, що ця інформація ще потребує додаткової перевірки.
Наукові статті
Автор розслідування стверджує, що Суббота майже п’ять років публічно позиціонувався як кандидат психологічних наук, але не мав цього ступеня. Міносвіти видало наказ про присудження наукового ступеня кандидата наук лише у квітні 2022 року. А перші згадки про таке звання у публікаціях у медіа – 2017-го.
Також у розслідуванні йдеться, що наукові статті для здобуття кандидатської Суббота публікував у науковому виданні, яке видає себе за міжнародний журнал, зареєстрований за адресою української церкви у Нью-Йорку. Згідно з матеріалом, American Journal of Fundamental, Applied & Experimental Research керує редакторська команда вихідців з України.
Автор також звинуватив Субботу у брехні про те, що його наукові статті публікували у базі Scopus, оскільки не знайшов робіт Субботи у цій базі. Однак він з’ясував, що 2021 року база індексувала журнал International Journal of Health Sciences, у якому публікувався Суббота. Водночас уже 2022-го журнал вилетів із бази, а Суббота публікувався у ньому саме цього року.
Полудьонний вважає, що видання “вилетіло” з бази Scopus, оскільки є “хижацьким” – цей вид журналів потрапляє в базу Scopus, щоб потім швидко продати місця для публікацій науковцям, які поспішають “набити” певну кількість публікацій у Scopus для цілей, не пов’язаних із наукою: гранти, регалії.
Порушення етики
Полудьонний каже, що Суббота втратив членство в Українській асоціації когнітивно-поведінкової терапії через те, що грубо порушував етику, вступаючи в еротичні стосунки із клієнтками.
Психолог і член Національної психологічної асоціації Артем Осипян розповів Полудьонному, що до нього зверталося приблизно п’ять колишніх клієнток Спартака зі скаргами на порушення етики. Одна із жінок наголошувала, що через це їй важко довіряти психологам.
Реакція Субботи
На розслідування Суббота відреагував у Telegram. Він заявив, що пов’язувати його з ОПЗЖ та підтасовуванням рейтингів для цієї політсили – це підміна понять.
Говорячи про освіту, Суббота зазначив, що за потреби завжди надавав клієнтам потрібні підтвердження. Також він заявив про готовність написати заяву про наклеп.
Ольга БЕРЕЗЮК
журналістка
Джерело: gordonua.com