Лише з Україною НАТО гарантує Європі справжній захист від посягань на життя народів – Зеленський

У відеозверненні за підсумками 8 квітня президент України Володимир Зеленський подякував Литві за позицію, яка здатна вплинути на рішення щодо України, які можуть ухвалити на саміті НАТО у Вільнюсі.

“Дуже важливе рішення ухвалено цього тижня в Литві – щодо головних очікувань від саміту НАТО, який запланований у Вільнюсі. Литовський Сеймас визнав необхідність запросити Україну стати членом НАТО – запросити саме цього року, на саміті у Вільнюсі”, – сказав Зеленський.

Президент України подякував литовському народу і політикам Литви “за розуміння саме актуальної безпекової ситуації в Європі”.

“Лише разом з Україною Альянс буде гарантувати справжній захист Європі від будь-якого посягання на життя народів – на наявні кордони й міжнародний порядок, заснований на правилах. А ось без України складно уявити міцність”, – пояснив він.

Зеленський зазначив, що Україна вже працює над тим, щоб рішення литовського Сеймасу мало продовження “найближчими тижнями й місяцями”.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. Зеленського запросили на саміт, повідомляв генсек Альянсу Єнс Столтенберг.

4 квітня вперше із 2017 року у Брюсселі (Бельгія) відбувся саміт Україна – НАТО. Україну на засіданні представляв глава МЗС Дмитро Кулеба. За підсумками засідання генсек НАТО заявив, що глави МЗС країн Альянсу погодили розроблення програми багаторічної підтримки України.

Кулеба зазначив, що Україна однозначно прагнутиме до повноцінного членства в НАТО. Він додав, що тепер союзники “мають це між собою обговорити і вийти, нарешті, на чіткий результат, який буде досягнутий на саміті у Вільнюсі”. “Якщо коротко, то мій меседж був такий, що Вільнюс 2023 року – це нагода виправити помилки Бухареста 2008 року”, – наголосив Кулеба.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано у Конституції України.

У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Столтенберг заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

Юрій ЗІНЕНКО
редактор, журналіст

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *