Українська влада не буде силою виселяти представників Української православної церкви Московського патріархату з Києво-Печерської лаври. Про це заявив секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов 29 березня в ефірі національного телемарафону, який транслював телеканал “Рада”.
“Давайте не будемо говорити “виселення”, це ж не готель. Це власність нашої держави, спільна власність усіх громадян, яка має бути звільнена згідно з нормативно-правовими документами, які існують. Якщо хтось вважає, що він не має виконувати закони нашої країни, то він глибоко помиляється”, – сказав він.
Данілов наголосив, що влада не допустить на території Лаври провокацій, “які на сьогоднішній день хоче влаштувати російська ФСБ”.
“Ми не будемо їх виносити за ноги, ми не будемо застосовувати ніяку силу. Вони самі звідти потихесеньку підуть. Нічого страшного тут немає. Я розумію, що звикли до певних умов, комусь там було комфортно. Для нас це питання національної безпеки. Роботи російської церкви на території нашої країни не може бути”, – сказав він.
Данілов зазначив, що кількість представників УПЦ МП у Києво-Печерській лаврі була набагато більшою, ніж у будь-яких інших церквах.
Також він відповів на запитання, чи може загалом функціонувати УПЦ МП на території України.
“Будь-яка інституція, пов’язана з Московією, не має права працювати на території України. У нас заборонена співпраця із країною-агресором. Їм треба привести всі документи у відповідність, перереєструвати свої нормативні документи, і потім уже будемо дивитися, у який спосіб вони будуть працювати”, – сказав він.
Контекст:
79 споруд у Києво-Печерській лаврі з 2013 року за розпорядженням Кабміну були у безоплатному користуванні у чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви, яка офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”.
10 березня 2023 року Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” повідомив, що із 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Попередження стосується будівель нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їхню оренду закінчився 31 грудня 2022 року і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.
У відповідь пресслужба УПЦ МП назвала одержане від заповідника попередження “черговим ультиматумом”. “Єдиною підставою для відселення монахів із православної святині є лише забаганка чиновників із Мінкульту так само, як це було і за радянської влади у 60-х роках минулого століття”, – ідеться у заяві УПЦ МП.
Митрополит Павло (Лебідь) 13 березня заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври. 29 березня він сказав, що Московський патріархат не піде з Лаври до рішення суду.
21 березня журналісти зафіксували, що семінаристи та ченці в Лаврі “принаймні пакують речі”.
Марія НІКОЛАЄНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com