Китай є головним економічним спонсором Росії і планує продавати їй зброю, упевнений прем’єр-міністр України у 2014–2016 роках, лідер партії “Народний фронт” Арсеній Яценюк. Про це він сказав в інтерв’ю засновнику інтернет-видання “ГОРДОН” Дмитрові Гордону.
Коментуючи китайський “мирний план”, Яценюк наголосив, що ще до його публікації він в інтерв’ю “Еспресо” розповів, що у ньому буде.
“Була тільки одна помилка. Я сподівався, що вони будуть засуджувати постачання зброї. Вони не зробили це напряму, і тут є дві мотивації”, – сказав Яценюк.
На його думку, першою причиною є те, що китайці самі думають про постачання зброї для Росії, як свідчить розвідка США. Друга ж полягає у тому, що завдяки єдності західних союзників зброю Україні постачають не лише американці, а й європейці, а європейський ринок і відносини з Європою для Китаю є вкрай важливими.
“Усе інше – як по нотах. Я там побачив усе, крім одного – миру для України. Я там прочитав про все, крім одного – засудження російської військової агресії. Я там побачив прекрасні наміри по відношенню тільки до однієї країни – Китаю. А найкраще, що я побачив, – це голосування за резолюцію у Генеральній Асамблеї ООН. І я не побачив, щоб Китай підтримав цю резолюцію. Хай це продають десь на дешевому базарі. Утримався, чи вийшов, чи в туалет збігав у той момент, коли голосувалася ця резолюція, – це все не продається і не купується. Це підтримка Росії”, – наголосив Яценюк.
Він також попросив звернути увагу на економічні показники РФ.
“Хто є ключовим економічним спонсором Росії? Китай. Скажіть, будь ласка, а якою ключовою валютою в найближчому майбутньому стане валюта для Росії? Китайський юань. Тому позиція Китаю взагалі неприйнятна”, – заявив політик.
На його думку, мета цього тексту – продемонструвати всьому світу, що китайці – “голуби миру”. Водночас головні його адресати – не США, не Європа і навіть не Росія, а так званий глобальний Південь.
“Нам треба показати Африці, Латинській Америці, що ми миротворці. Нам треба зняти питання, наприклад, в Індії, “а де була позиція Китаю?”. І нам треба продемонструвати власному народу, що у нас є геніальний мирний план”. Ніхто ж читати деталей не буде. Усі тільки скажуть: “Китай запропонував мирний план”. Це абсолютно класична політика Піднебесної. Я там нічого нового не побачив, і це надзвичайно небезпечна і неправильна політика по відношенню до України, до міжнародного права і навіть до тих, на кого це орієнтується: по відношенню до свого народу, до африканських країн, Латинської Америки”, – підсумував Яценюк.
Яценюк: Радники Путіна – Гітлер, Хусейн, Мілошевич, Чаушеску й Каддафі. Читайте повний текст інтерв’ю
ВІДЕО Відео: В гостях у Гордона / YouTube Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
30 грудня 2022 року під час переговорів через відеозв’язок із Сі Цзіньпіном президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія і Китай розвиватимуть “військове та військово-технічне співробітництво”. За даними ЗМІ, Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України.
24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, було оприлюднено документ “Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні”, до якого входить 12 пунктів.
У КНР наполягають на відмові від “менталітету холодної війни”, припинення бойових дій і поновлення мирних переговорів. У документі немає тез про відведення Росією військ з окупованих територій України.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується, “але це вже щось”.
24 лютого Зеленський сказав також, що “дуже хоче вірити, що Китай не буде постачати зброю Росії”. В українській розвідці таких фактів поки не побачили. Президент США Джо Байден заявив, що США “дадуть відповідь”, якщо Китай почне постачати Росії зброю.
Дмитро ГОРДОН
засновник проєкту
Джерело: gordonua.com