6 жовтня у Раді ООН із прав людини відбулося голосування за резолюцію про права людини у китайській провінції Сіньцзян, резолюції не ухвалили, повідомив сайт ООН.
Згідно з підсумками голосування, які опублікувала пресслужба ради, Україна під час голосування за резолюцію, подану США, Канадою, Данією, Фінляндією, Ісландією, Норвегією, Швецією та Великобританією, утрималася.
#HRC51 | Draft resolution A/HRC/51/L.6 on holding a debate on situation of human rights in Xinjiang Uyghur Autonomous Region of #China, був REJECTED. pic.twitter.com/ITbWnqQaKe
— UN Human Rights Council * #HRC51 (@UN_HRC) October 6, 2022
За повідомленням управління ООН із прав людини, Рада ООН відхилила резолюцію щодо проведення дебатів із прав людини у Сіньцзяні після поіменного голосування.
Координатор проєкту Free Hong Kong Center Артур Харитонов наголосив, що Україна єдина серед країн Європи не підтримала резолюції.
“Ми ж обрали бік Лівії, Беніна, Гамбії, Малаві, Мексики та Індії, які прагнуть “нейтральності” з питань злочинів проти людяності. Загалом не вистачило трьох голосів. До неможливості знайомо, чи не так? І соромно, безмежно соромно перед уйгурами, що із 24 лютого 2022 року підтримують Україну: мітингами, донатами, дипломатичною роботою. До слова, їхні правозахисники визнають дії росіян геноцидом – і це вагомий внесок у наші позиції на світовому рівні. Адже геноцид уйгурів – пряме віддзеркалення Голокосту та Голодомору, і голоси уйгурських жертв геноциду мають значення”, – написав він у Facebook.
https://www.facebook.com/kharytonovarthur/posts/pfbid02FTYR76ucL4HP8PRYbPMVmXwFVN3nH8gsoTXMcPstnUud6Xsa4sHueetGx95BkZqQl
Контекст:
У провінції Сіньцзян проживає більшість уйгурів – представників тюркомовної народності, які сповідують іслам. Їхня чисельність у Китаї – приблизно 10 млн. За оцінками правозахисних організацій, понад 3 млн уйгурів та інших мусульманських меншин перебувають у таборах для перевиховання, де їх змушують відмовитися від своїх релігії, культури та мови.
Китай заперечує будь-який утиск уйгурів, заявляючи, що табори, у які вирушають представники цієї національності, потрібні для професійної підготовки громадян. Однак, за даними ООН, в уйгурів та інших представників релігійних меншин у в’язницях Китаю можуть примусово вилучати внутрішні органи.
2021 року Україна відкликала свій підпис під заявою Ради ООН із прав людини про ситуацію в Сіньцзяні. Тоді The Associated Press, посилаючись на джерела в дипломатичних колах, писало, що Китай шантажував Україну, погрожуючи заморозити постачання 500 тис. доз вакцини проти коронавірусу. За даними агентства, Пекін у такий спосіб вимагав відкликання Україною свого підпису під заявою про ситуацію в Сіньцзяні.
Українські правозахисні організації, коментуючи відкликання Києвом підпису, заявили, що індиферентне ставлення до масових порушень прав людини є неприпустимим. “Нехтування принципами прав людини в обмін на певні блага від іншої держави виглядає як компроміс зі злом”, – зазначили правозахисники.
США у відповідь на переслідування уйгурів ввели низку санкцій проти Китаю. Окрім того, у листопаді – грудні минулого року США, Австралія, Великобританія, Канада та Нова Зеландія оголосили дипломатичний бойкот зимовій Олімпіаді 2022 у Китаї у зв’язку з репресіями щодо уйгурів. У МЗС Китаю бойкот із боку США назвали “обурливою політичною провокацією”.
Аліна ГРЕЧАНА
журналістка
Джерело: gordonua.com