Президент України Володимир Зеленський подякував лідерам країн НАТО, які висловили підтримку вступу України до Альянсу. Про це він написав у Twitter 2 жовтня.
“Щиро вдячний нашим добрим сусідам – країнам Центральної та Східної Європи – за підтримку членства України в НАТО й засудження спроби РФ анексувати території України”, – написав президент.
У твіті він згадав президента Естонії Алара Каріса, президента Латвії Егілса Левітса, президента Литви Гітанаса Науседу, президента Північної Македонії Стево Пендаровські, президента Чорногорії Міло Джукановича, президента Польщі Анджея Дуду, президента Румунії Клауса Йоганніса, президентку Словаччини Зузану Чапутову і президента Чехії Мілоша Земана.
Президенти цих країн сьогодні підтримали перспективу вступу України в НАТО. Вони також наголосили, що ніколи не визнають спроби Росії анексувати українські території та підтримуватимуть суверенітет і територіальну цілісність України. Окрім цього, лідери закликали союзників суттєво збільшити віськову допомогу Україні.
Щиро вдячний нашим добрим сусідам – країнам Центральної та Східної Європи – за підтримку членства * у @NATO й засудження спроби РФ анексувати території *. @AlarKaris @valstsgriba @GitanasNauseda @SPendarovski @predsjednik_cg @AndrzejDuda @KlausIohannis _ _
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 2, 2022
Контекст:
На тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксований у її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого було зазначено, що Альянс підтримує входження України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україна не отримала.
За підсумками саміту НАТО в Мадриді, який проводили з 28-го до 30 червня 2022 року, лідери Альянсу затвердили нову стратегічну концепцію, в якій ідеться, що Росія є “найзначнішою і прямою загрозою” безпеці НАТО, а “сильна, незалежна Україна життєво необхідна для стабільності євроатлантичного простору”.
Наприкінці серпня віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна більше не потребує надання плану дій щодо членства в НАТО та розраховує на повноправне членство в Альянсі.
30 вересня президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Україна подала заявку в НАТО у відповідь на “юридично нікчемні” спроби РФ анексувати її території, зазначили у МЗС 1 жовтня.
Олена КРАВЧЕНКО
журналістка
Джерело: gordonua.com