Запорізька АЕС: 26 блекаутів з початку вторгнення, 14 — лише цьогоріч. Чи загрожує це безпеці?
Від моменту повномасштабного вторгнення Російської Федерації Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) зазнала 26 випадків повної втрати зовнішнього електропостачання. Особливо тривожним є той факт, що 14 з цих знеструмлень зафіксовано виключно протягом 2026 року. Постійні переходи на аварійні дизель-генератори не лише прискорюють знос критично важливого обладнання, але й суттєво підвищують ризики для ядерної та радіаційної безпеки. Цю інформацію оприлюднив «Енергоатом», про що повідомляє УНН.

Керівник «Енергоатома» Павло Ковтонюк висловив глибоке занепокоєння станом станції, зазначивши: «Ситуація на ЗАЕС погіршується. Ми бачимо деградацію стану обладнання. Насамперед занепокоєння викликає стан дизель-генераторних станцій. Часте вмикання їх у роботу на короткі періоди — це значне навантаження на обладнання, що призводить до його зношення».
Наголошується, що регулярні переходи на резервні джерела живлення та зростання навантаження на обладнання є прямим наслідком недбалої експлуатації з боку окупаційної адміністрації. Ця некомпетентність ставить під загрозу безпеку функціонування найбільшої атомної електростанції в Європі.
Повернення ЗАЕС під повний контроль України та її законного оператора – АТ «НАЕК «Енергоатом» – єдина та необхідна умова для безпечної роботи Запорізької атомної електростанції.
– йдеться у повідомленні.
Порада від АіФ UA:
Ця інформація є вкрай важливою для усвідомлення реальних загроз, пов’язаних із окупацією ЗАЕС. Часті знеструмлення та знос обладнання можуть призвести до серйозних наслідків не тільки для України, але й для всієї Європи. Важливо стежити за новинами щодо стану станції та підтримувати зусилля, спрямовані на її деокупацію та відновлення безпечної експлуатації під українським контролем.