Вчені анонсували “всеохопну” вакцину проти будь-яких видів кашлю, нежитю та грипу

Науковці зі Стенфордського університету створили багатоцільову вакцину у вигляді назального аерозолю. Вона дає захист від усіляких вірусів, бактерій та алергенів, успішно пройшла тестування на тваринах.

Дослідники заявили про "універсальну" вакцину від усіх видів кашлю, застуди та грипу

Американські вчені стверджують, що єдина назальна спрей-вакцина здатна забезпечити захист від усіх типів кашлю, простудних захворювань та грипу, а також від бактеріальних легеневих захворювань і навіть пом’якшити алергічні реакції, повідомляє УНН, посилаючись на BBC.

Деталі

Група з Університету Стенфорда протестувала свою “універсальну вакцину” на тваринах, і попереду ще клінічні випробування на людях.

Їх метод являє собою “кардинальну зміну” в порівнянні з тим, як створювалися вакцини протягом понад 200 років, заявляють вони.

Експерти у цій сфері висловили думку, що дослідження є “справді вражаючим”, попри те, що воно на початковому етапі, і може стати “значним кроком вперед”.

Нинішні вакцини вчать організм протистояти конкретній інфекції. Вакцина від кору оберігає лише від кору, а вакцина від вітрянки – лише від вітрянки. Саме так працювала імунізація з того часу, як Едвард Дженнер започаткував розробку вакцин наприкінці 18 століття.

Метод, описаний у журналі Science, не проводить тренування імунної системи. Натомість, він відтворює те, як імунні клітини контактують одна з одною, пише видання.

Вакцина вводиться через назальний спрей і призводить до того, що лейкоцити в легенях, відомі як макрофаги, знаходяться у стані “підвищеної готовності” і готові до дії, незалежно від того, яка інфекція намагається проникнути в організм, пише видання.

Результат зберігався приблизно три місяці в експериментах на тваринах.

Науковці довели, що цей підвищений стан готовності спричинив зменшення кількості вірусів, які потрапляють через легені в організм, у 100-1000 разів.

Щодо тих, яким вдалося проникнути, решта імунної системи була “підготовлена, готова відбитися від них надзвичайно швидко”, заявив професор Балі Пулендран, професор мікробіології та імунології в Стенфорді.

Група продемонструвала, що вакцина також захищає від двох видів бактерій – Staphylococcus aureus та Acinetobacter baumannii.

Пулендран повідомив BBC: “Ця вакцина, яку ми називаємо універсальною вакциною, викликає значно ширшу реакцію, яка захищає не тільки від вірусу грипу, не тільки від вірусу Covid, не тільки від вірусу застуди, а й практично від усіх вірусів і стількох різних бактерій, скільки ми перевіряли, і навіть від алергенів”.

“Принцип, за яким діє ця вакцина, разюче відрізняється від принципу, за яким працювали всі вакцини до цього часу”, – зазначила вона.

Шлях, яким вона налаштовує імунну систему на боротьбу з інфекцією, також, ймовірно, зменшує реакцію на алергени пилових кліщів, які є пусковим механізмом алергічної астми, зауважує видання.

“Це дійсно захопливе дослідження”, – зауважила професор Даніела Феррейра, професор вакцинології Оксфордського університету, яка не брала участі в дослідженні.

Вона висловила думку, що це може “змінити спосіб, яким ми захищаємо людей від звичайного кашлю, застуди та інших респіраторних інфекцій”, якщо результати підтвердяться в дослідженнях на людях.

Проте, існує ще чимало питань, на які потрібно отримати відповіді, пише видання.

Вакцину вводили через назальний спрей в експериментах, але, можливо, її потрібно буде вдихати через небулайзер, щоб досягти глибини людських легень.

Невідомо, чи можна досягти такого ж ефекту у людей, або як довго імунна система залишатиметься в стані “підвищеної готовності”. Існують відмінності в імунних системах мишей і людей, зокрема наш імунітет формується десятиліттями інфекцій.

Тому науковці планують випробування, де одну людину вакцинують, а потім навмисно заражають, щоб побачити, як її організм реагує, пише видання.

Також можуть бути наслідки переналаштування імунної системи за межі її нормального стану, що порушує питання про імунні розлади, вказує видання.

Джонатан Болл, професор молекулярної вірусології Ліверпульської школи тропічної медицини, заявив, що робота, безумовно, “цікава”, але застеріг: “Ми повинні переконатися, що підтримка організму в стані “підвищеної готовності” не призведе до дружнього вогню, де надмірно підготовлена імунна система випадково викликає небажані побічні ефекти”.

Дослідницька група в США не вважає, що імунну систему слід постійно посилювати, і вважає, що таку вакцину слід використовувати для доповнення, а не заміни існуючих вакцин.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *