Костел Святого Миколая в Києві пережив пожежу, але може не пережити бюрократії – настоятель

Настоятель столичного костелу розповів про проблеми з ремонтом
Фото надав отець Павло Вишковський

Настоятель парафії Святого Миколая в Києві, отець Павло Вишковський, заявив в інтерв’ю ZN.ua, яке опублікували 5 серпня, що історична святиня, яка 2021 року зазнала масштабної пожежі, зараз опинилася під загрозою через бездіяльність Міністерства культури й тривале передання храму громаді. 

Пожежа, яка сталася в ніч на 4 вересня 2021 року, знищила унікальний орган і пошкодила частину будівлі. За словами настоятеля, причиною стало коротке замикання в електропровідді, яку балансоутримувач – Національний будинок органної та камерної музики – не замінив іще з 2000-х років. Попри масовий збір коштів на реставрацію (до 25 млн грн), вартість робіт неодноразово переглядали, а частина грошей так і залишилася на рахунках НБОКМ. Чотири місяці костел просто стояв із вибитими вікнами, розповів настоятель. За його словами, сніг і дощ потрапляли всередину.

Отець Павло стверджує, що Мінкульт не проводить реставраційних робіт, попри заяви про залучення міжнародної допомоги. Вікна на вежах досі не закриті, дах пошкоджений. Парафія неодноразово зверталася з проханнями зробити термінові роботи, але їй відмовляли.

Настоятель звернувся до прем’єр-міністерки України Юлії Свириденко з вимогою зобов’язати Мінкультури виконати рішення суду й передати костел у користування парафії. Він наголосив, що наближається зима, а храм досі з розбитими вікнами, і бездіяльність може призвести до повного знищення пам’ятки.

Також він розповів, що в листопаді 2021 року парафія і Мінкульт підписали меморандум про передання костелу громаді до 1 червня 2022 року. Проте жодного з пунктів документа держава не виконала, заявив священник. У травні 2024 року, після набрання петицією понад 25 тис. голосів, намір повернути костел повторно підтвердив тодішній прем’єр-міністр Денис Шмигаль, але цієї обіцянки знову не виконали.

“Уже є рішення Апеляційного суду, яке зобов’язує Мінкульт передати костел громаді. Верховний Суд підтвердив його, відхиливши касацію. Але міністерство зволікає з виконанням і замість дій знову подає нові скарги”, – заявив отець Павло.

На зустрічі з міністром культури Миколою Точицьким парафії запропонували самостійно знайти нове приміщення для переселення органного залу, що юридично досі значиться в костелі.

Тему передання костелу Святого Миколая порушували в дипломатичних контактах між Україною й Ватиканом, ідеться в публікації. У 2020 році президент Володимир Зеленський у листі до попереднього папи римського Франциска повідомив, що храм уже передали парафіяльній громаді. Однак під час візиту до Києва державний секретар Ватикану кардинал П’єтро Паролін, який особисто відвідав костел, був здивований, що цього насправді не відбулося.

Джерело: gordonua.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *