Кущ: Товари відомих брендів завозять в Україну під виглядом дешевих аксесуарів
Фото: depositphotos.com
Тіньові схеми імпорту електроніки позбавляють надходжень державний бюджет, спотворюють конкуренцію на ринку і шкодять офіційним продавцям гаджетів. Про це заявив у Facebook економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.
За його словами, в Україні без належної сертифікації й гарантій реалізують до 70–80% імпортованої техніки Apple. Основною причиною він назвав “сірі” схеми ввезення й продажу товарів, коли торговельні мережі створюють і використовують мережі ФОП як формальних продавців.
“Ті ж товари відомого бренда Apple завозяться в Україну з країн Азії під виглядом дешевих аксесуарів – кабелів, чохлів тощо. Далі ці товари реалізуються в обхід будь-яких юридичних структур (навіть не через ФОП) без касових чеків. Дуже часто товар пересилають поштою. Я вже не кажу, що в магазинах і на складах, де є товар, не ведеться його належний облік. Та навіть реалізація через ФОП проводиться не належним чином. За таких умов про сплату податків, а тим більше ПДВ у належному обсязі, говорити не доводиться”, – зазначив Кущ.
Експерт пояснив, що “сірі” імпортери нерідко використовують “конгломерати ФОП”, які оформлені на водіїв, продавців, охоронців. Він процитував голову податкового комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, котрий в інтерв’ю “Главкому” розповідав про мережі, які функціонують за такими схемами.
“Восени відбулося дуже цікаве засідання нашого комітету, де була присутня група продавців електроніки – “Ябко” і ще один продавець. Так вони нам абсолютно серйозно пояснювали, що працюють у тіні, бо їм потрібна “дорожня карта”, щоб вийти із цієї тіні. Бо вони самі цього не можуть зробити, а Податкового кодексу їм недостатньо”, – сказав Гетманцев.
Конгломерати із сотень ФОП дають змогу великим підприємствам користуватися системою єдиного податку, що призводить до скорочення бюджетних надходжень.
“Чому це шкідливо? Це асиметрія в конкуренції, коли один платить ПДВ і податок на прибуток, а інший з тими самими мільярдними оборотами – лише єдиний податок. І це компроментація малого бізнесу, бо потім чиновники використовують такі факти як привід для закручування фіскальних гайок для всіх”, – наголосив експерт.
За даними Куща, від “сірого” імпорту тільки продукції Apple держава втрачає до 10 млрд грн на рік. Він зазначив, що ці кошти могли б піти на забезпечення армії, зокрема – на закупівлю дронів.
Контекст
У квітні агентство УНН повідомляло, що невеликі мережі, які продають “сіру” техніку, закуповують її в Південно-Східній Азії, зокрема в Китаї, Гонконзі та В’єтнамі, завозять в Україну мікроавтобусами, а в митних деклараціях вказують як дешеві аксесуари.
Джерело: gordonua.com