Шмигаль підбив підсумки свого візиту до США
Фото: Денис Шмигаль / Facebook
На переговорах України та Сполучених Штатів було визначено червоні лінії щодо угоди про корисні копалини. Про це прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив 27 квітня в Telegram, підбиваючи підсумки свого візиту до США.
“Важлива зустріч із міністром фінансів США Скоттом Бессентом, на якій окремою темою розмови була угода між нашими країнами. Над документом працюють юридичні команди. Маємо хороший прогрес. Головне – чітко визначили наші червоні лінії, угода має відповідати європейським зобов’язанням, а також не суперечити Конституції та законодавству України. Вона повинна обов’язково бути ратифікованою парламентом”, – сказав Шмигаль.
За його словами, досягнуто домовленостей, що в документі не зараховується допомога, надана до її підписання.
Прем’єр-міністр України наголосив, що Україна й надалі отримуватиме підтримку від партнерів.
“Фінансування на 2025 рік повністю забезпечене, включаючи покриття дефіциту в $39 млрд із допомоги міжнародних партнерів. Уже є часткові домовленості на 2026–2027 роки, основні джерела: програма Міжнародного валютного фонду, Ukraine Facility та доходи від заморожених російських активів (ERA). Продовжуємо активну роботу над залученням нових ресурсів”, – заявив Шмигаль.
Контекст
Україна і США домовилися підписати угоду про доступ американців до українських природних ресурсів. Спочатку йшлося лише про рідкісноземельні метали, але потім умови угоди розширили. Узгодження тексту тривало кілька тижнів, було кілька варіантів проєкту. Українська сторона хоче, щоб у документі прописали чіткі гарантії безпеки, які в межах угоди США нададуть Україні, а також щоб там не було прописано умови щодо потреби компенсувати вже надану Україні допомогу.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна “не має визнавати гранти як борги, подобається це чи не подобається”.
Угоду планували підписати у Вашингтоні 28 лютого, проте на брифінгу в Білому домі між Зеленським, президентом США Дональдом Трампом і віцепрезидентом США Джей Ді Венсом виникла суперечка. Американці звинуватили Зеленського в “невдячності” й “неповазі”. У підсумку українська делегація достроково покинула Білий дім, угоди не підписали, а Трамп заявив, що Зеленський не готовий до миру за участю США.
1 квітня міністр закордонних справ України Андрій Сибіга сказав, що дві країни працюють над розширеною угодою щодо мінеральних ресурсів, яка буде взаємоприйнятною для обох сторін і в жодному разі не суперечитиме вступу України в ЄС. До цього він підтвердив, що Україна розпочала консультації щодо тексту угоди про корисні копалини, який запропонувала американська сторона.
11 квітня Reuters із посиланням на джерело повідомляло, що США й Україна провели напружені переговори щодо угоди про видобування корисних копалин, перспективи досягнення прориву залишаються невеликими через “антагоністичну” атмосферу обговорень.
17 квітня Бессент із боку США й міністерка економіки України Юлія Свириденко підписали в режимі онлайн меморандум про намір України та США укласти угоду про економічне партнерство.
25 квітня Трамп заявив, що очікує негайного підписання угоди.
Джерело: gordonua.com